27-07-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 lipca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień był nietypowy na rynkach akcji – polskie indeksy zyskiwały, natomiast giełdy krajów rozwiniętych traciły. WIG wzrósł o 1,2%, WIG20 o 0,8%, mWIG40 o 1,5% i sWIG80 o 3,9%. Z kolei amerykańskie S&P500 i NASDAQ spadły odpowiednio o 0,3% i 1,3%, niemiecki DAX o 0,6%, a francuski CAC40 o 2,2%. Polska tym razem upodobniła się do rynków rozwijających się, indeks MSCI Emerging Markets zyskał 0,5%.

Główny pretekst do korekty na zachodnich giełdach to eskalacja napięć politycznych między USA a Chinami. Władze amerykańskie bez uprzedzenia zażądały zamknięcia konstulatu chińskiego w Houston, następnie tuż po jej opuszczeniu przez pracowników funkcjonariusze wkroczyli do niej korzystając z pomocy ślusarza. Pekin grozi konsekwencjami, relacje między obiema potęgami są najgorsze od dziesięcioleci. Inny powód złych nastrojów inwestorów to rosnąca liczba zachorowań na Covid w USA i niektórych krajach europejskich, co zmusza do przesunięcia prognozowanych dat powrotu gospodarek do normalności. Stąd też gorsze od oczekiwań odczyty amerykańskiego PMI za lipiec.

Ze spółek z WIG20 najmocniej rosły kursy koncernów energetycznych: Tauronu o 21,0% i PGE o 9,9%, dzięki kolejnym doniesieniom o restrukturyzacji górnictwa węglowego. Bardzo mocno, o 11,1%, wzrósł także kurs KGHM, wskutek rosnących cen srebra produkowanego przez spółkę przy okazji wydobycia miedzi. Największy spadek dotknął akcje Lotosu, wobec trudnej sytuacji na rynku paliw i niepewności związanej z przejęciem przez PKN. Z mWIG40 najjaśniej błyszczał kurs jednego z głównych beneficjentów pandemii, czyli producenta rękawic Mercator Medical, którego kurs po podaniu rewelacyjnych wyników za 2 kwartał wzrósł aż o 106,5%.

Główne wydarzenie nadchodzącego tygodnia to środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Nie spodziewamy się istotnych decyzji względem instrumentów polityki pieniężnej, ale wydźwięk komunikatu może mieć istotne znaczenie dla inwestorów. W czwartek z kolei poznamy dane o PKB za II kwartał w Niemczech i USA.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry