04-05-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 kwietnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Większość głównych indeksów zanotowała w zeszłym tygodniu spadki w reakcji na raporty wynikowe za pierwszy kwartał 2020 roku, a także bezprecedensowy spadek cen kontraktów na ropę do ujemnych poziomów. Inwestorzy dążyli do realizacji ostatnich zysków - Dow Jones Industrial Average, w okresie zakończonym 17 kwietnia, odnotował najlepszy dwutygodniowy zwrot (15%) od 1938 roku! Jak na ironię, w ostatnim tygodniu, spółki energetyczne zachowywały się lepiej niż indeks S&P 500 po gwałtownym wzroście w czwartek, podczas gdy inne sektory: artykuły konsumenckie, finanse i spółki użyteczności publicznej wypadły najgorzej. Indeks małych spółek, Russell 2000, również osiągnął lepsze wyniki niż S&P 500.

Zawirowania na kontraktach futures zdawały się mieć duży wpływ na ogólne nastroje na początku tygodnia. W poniedziałek, wygasający we wtorek, majowy kontrakt futures na ropę WTI został zamknięty na poziomie -37,63 USD za baryłkę - co oznacza, że ​​nabywcy otrzymywali zapłatę za przyjmowanie i przechowywanie każdej baryłki! Istnieje wiele plotek o przejściu na negatywne terytorium ceny tego kontraktu, w tym techniczne kwestie obrotu. Najbardziej jednak zmartwił inwestorów spadek popytu na energię i to, co to sugeruje dla światowej gospodarki. Kontrakty terminowe na ropę naftową wróciły na dodatnie terytorium we wtorek, ale główne indeksy giełdowe nadal spadały, gdy osłabienie rozprzestrzeniło się na akcje związane z technologią, a analitycy z Wall Street ścinali szacunki zarówno dla Alphabet (spółki macierzystej Google), jak i Facebooka.

Akcje w Europie osłabiły się z powodu utrzymujących się podziałów w związku z reakcją fiskalną na szok gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, nieudanymi próbami leku na koronawirusa w Chinach oraz historycznym spadkiem cen ropy. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 0,81% niżej, niemiecki indeks DAX spadł o 2,07%, a francuski CAC 40 spadł o 2,01%. Włoski indeks FTSE MIB spadł o 0,70%, podczas gdy brytyjski indeks FTSE 100 niewiele się zmienił.

                                                                                                                                                   MM Prime TFINiniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry