03-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 grudnia 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień był pozytywny dla większości giełd. Znów podstawowym powodem były kolejne informacje o wariancie omikron koronawirusa. Co prawda kolejne kraje odnotowują rekordowe poziomy zakażeń, jednak odsetek hospitalizacji jest wyraźnie mniejszy. Poziom ciężkich zachorowań to tak naprawdę największe obciążenie dla gospodarek.

Główny amerykański indeks S&P500 po niewielkiej korekcie spadków zyskał 2,3% i znów wzrósł powyżej poprzednich szczytów. NASDAQ osiągnął pozytywny wynik w wysokości 3,2%, między innymi dzięki ogłoszeniu przez Elona Muska zakończenia procesu sprzedaży pakietu Tesli. Także europejskie parkiety zyskiwały: DAX 1,5%, CAC40 2,3%, zaś WIG 1,4%. Polskie indeksy zachowały się nietypowo – najmocniej urósł indeks średnich spółek mWIG40 +2,4%. Duże spółki nieco mniej, bo WIG20 +1,4%. Spadł zaś indeks małych spółek sWIG80 -0,7%

Rajd świętego Mikołaja faktycznie ma miejsce, ale głównie dla dużego globalnego kapitału. W grudniu zyskały największe indeksy, w tym WIG20. Polskie mniejsze spółki raczej tracą, kontynuując złą passę z listopada. Szczególnie wyraźnie widać dekoniunkturę na wielu spółkach, które wcześniej zyskiwały z tytułu zmienionych przez pandemię warunków rynkowych. Mowa tu o deweloperach mieszkaniowych, biotechnologii i IT.

Zeszły tydzień wśród dużych spółek był trudny szczególnie dla JSW -5,9%, w oczekiwaniu na rychłe znormalizowanie sytuacji na rynku węgla koksowego, oraz Mercator -4,9%, wobec coraz niższych cen rękawiczek gumowych. Wyraźnie rosły za to kursy Orange +5,9%, po pozytywnych rekomendacjach domów maklerskich, oraz banków: Pekao +4,8%, PKO +4,4%, Santander +3,7%. Wśród średnich spółek najmocniej rosła Grupa Kęty +11,2% dzięki bardzo dobrze odebranym prognozom na końcówkę tego i cały następny rok.

W tym tygodniu w zasadzie brak istotnych publikacji danych makroekonomicznych. Początek stycznia będzie dużo ciekawszy, przede wszystkim ze względu na odczyty PMI za grudzień oraz pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się wcześniej niż jakiegokolwiek innego banku centralnego w 2022 r.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry