27-06-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 czerwca 2016 r.

Podsumowanie


Wydarzeniem minionego tygodnia niewątpliwie było brytyjskie referendum. Zwyżkujące indeksy były potwierdzeniem wiary rynku w Bremain. Piątkowe wyniki, które wykazały przewagę zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię spadły jak grom z jasnego nieba. W efekcie europejskie indeksy giełdowe zanurkowały. W przeciwieństwie do Europejczyków, nieco spokojniej na niniejsze wiadomości zareagowali Amerykanie. W skali tygodnia, francuski CAC40 zniżkował o 2,1%, brytyjski FTSE250 o 2%, podczas gdy niemiecki DAX stracił 0,8%. W Stanach, NASDAQ zniżkował o 1,9%, natomiast S&P500 oraz DJI straciły 1,6%. Warto podkreślić, że tygodniowe wyniki nie odzwierciedlają skali piątkowych spadków, które sięgały nawet 8%. W minionym tygodniu odbyły się również wystąpienia prezesów dwóch najważniejszych banków centralnych. Janet Yellen odsunęła perspektywę podwyżki stóp procentowych, natomiast Mario Draghi nie wykluczył kolejnych zmian w polityce pieniężnej w przypadku Brexitu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne. W strefie euro wskaźniki PMI dla sektora usługowego i przemysłowego wyniosły kolejno 52,4 pkt oraz 52,6 pkt wobec konsensu na poziomie 52,9 pkt oraz 51,4 pkt. Inwestorzy poznali także wartość niemieckiego indeksu Ifo – 108,7 pkt wobec oczekiwań rynku na poziomie 107,1 pkt. Rozczarowująca okazała się dynamika amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku, która wyniosła -2,2% mdm. Rynek spodziewał się odczytu na poziomie 0,1%.

Początkowo sentyment rynkowy sprzyjał również inwestorom z Książęcej. ‘’Czarny piątek” zmienił jednak obraz rynku. W skali tygodnia, WIG20 wzrósł o 0,9%, natomiast mWIG40 zniżkował o 2,7%, a sWIG80 o 1,3%. Warto zaznaczyć, że tylko w piątek niniejsze indeksy straciły kolejno 4,53%, 4,93% oraz 3,23%. Oczywiście uwaga inwestorów była całkowicie skupiona na referendum w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, inwestorzy poznali także stopę bezrobocia za maj. Wynik na poziomie 9,1% był najniższym odczytem od listopada 2008 roku. Co więcej, we wtorek Adam Glapiński złożył przysięgę w sejmie i oficjalnie został prezesem NBP.

Na początku obecnego tygodnia rynek może nadal odreagowywać wyniki brytyjskiego referendum, jednakże w kolejnych dniach można oczekiwać stabilizacji. Inwestorzy poznają wzrost amerykańskiego PKB w I kwartale 2016 roku. Ponadto odbędą się publikacje następujących indeksów: Conference Board, Chicago PMI oraz ISM przemysłu. W strefie euro warto zwrócić uwagę na publikacje czerwcowych indeksów zaufania oraz stopy bezrobocia za miesiąc maj. Inwestorzy poznają także wartości przemysłowych wskaźników PMI dla Chin, Polski oraz największych gospodarek UE.


Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Wiara inwestorów w Bremain znalazła swoje odzwierciedlenie we wzrostach indeksu WIG20. W efekcie na wykresie dziennym powstała formacja trzech białych żołnierzy, która jest mocnym sygnałem kupna. Niemniej jednak, dominacja byków została zakończona w piątek, kiedy to rynek bardzo nerwowo zareagował na wyniki referendum. Piątkowa sesja została rozpoczęta od ogromnej luki cenowej, jednakże następnie indeks odrobił część strat. W rezultacie, WIG20 zakończył tydzień na poziomie 1769 pkt. Oscylator RSI pozostał neutralny. Najbliższym oporem jest poziom 1800 pkt, jednakże w przypadku dalszych przecen, kurs będzie dążył do okolic 1700 pkt.Wykres 2. Graal w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na szczególną uwagę zasługują akcje Graala, które podrożały w skali całego tygodnia o 8,4%. Cen akcji od listopada 2015 roku znajduje się w trendzie spadkowym. Niemniej jednak, ostatnie dynamiczne wzrosty dają szansę na utworzenie formacji V, która będzie zapowiedzią odwrócenia trendu. Oscylator RSI po wskazaniu sygnału kupna zaczął rosnąć. Warto również zwrócić uwagę na oscylator MACD, który wskazał sygnał kupna. Najbliższym oporem jest psychologiczna granica 25 zł, podczas gdy ewentualnym wsparciem ostatni dołek, czyli poziom 20 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry