25-09-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 września 2023 r.

Podsumowanie tygodniaTydzień, w którym jest Fed, zwykle jest ciekawy. Tak też było tym razem, chociaż nie można powiedzieć, żeby J. Powell wlał optymizm w serca inwestorów. Wręcz przeciwnie – po decyzji i jego wystąpieniu indeksy ruszyły na południe. S&P500 stracił aż 2,3%, natomiast technologiczny NASDAQ 2,7%. W Europie Zachodniej spadki były podobnego kalibru, przekraczając 2%.

Posiedzenie FOMC koniec końców miało bardziej jastrzębie zabarwienie i to pomimo braku zmian stóp procentowych. Utrzymanie ich w przedziale 5,25-5,50% było jednak oczekiwane przez rynek. Fed jednak widzi gospodarkę w jasnych barwach. Podwyższył prognozę PKB, ale i inflacji PCE, natomiast zmniejszył prognozę stopy bezrobocia. Większość, czyli 12 członków FOMC chciałaby jeszcze raz podnieść stopy, natomiast 7 członków widzi już potrzebę ich stabilizacji. W komunikacie po posiedzeniu podkreślano też determinację Fedu w sprowadzeniu inflacji do 2-procentowego celu. Potencjalne dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej będzie zależało od napływających danych, ale te rynek ocenia jako dobre, a po najnowszych prognozach Fedu widać, że członkowie FOMC również są takiego zdania. Dodatkowo, w reakcji na zapewnienia Powella, że są w stanie dalej zaostrzać politykę, jeśli zajdzie taka potrzeba, eurodolar ruszył wyraźnie w dół. Następnego dnia jeszcze na rynek spłynęła informacja o małej liczbie nowych bezrobotnych, co jeszcze bardziej utwierdziło rynek w konieczności dodatkowej podwyżki stóp.

Na tym tle warszawska giełda nawet nie prezentowała się tak źle. Spadki przekraczały tylko 1% - WIG, WIG20 i mWIG40 spadły po ok. 1,3%, a sWIG80 zniżkował o 0,9%. Być może polskim aktywom nieco pomogły lepsze dane o sprzedaży detalicznej. Faktem jednak jest, że i tak od sierpnia korekta trwa i zakończyć się nie chce. W gronie dużych spółek wystąpiły spore dywergencje. Świetne wyniki i outlook na drugą połowę roku wspomogły akcje LPP (+6%), ale pozostali detaliści wypadli blado. Allegro zniżkowało o prawie 7%, Pepco o 4,2%, a Dino o 2,4%. Dodatkowo indeks dociążyły banki. Mimo dobrych recenzji gry CP: Phantom Liberty, CD Projekt doświadczył realizacji zysków, spadając o 3,6%. Wśród średnich spółek dobry tydzień zanotowały akcje 11bit, Autopartnera, Livechatu czy Budimexu, ale jednak zdecydowanie więcej spółek była na minusie. Mocną korektę zaliczył sektor deweloperski.

W tym tygodniu na rynek spłynął już nieco lepszy od oczekiwań indeks Ifo z Niemiec. W dalszej części danych makro również nie będzie brakować. Przede wszystkim istotny będzie wstępny szacunek inflacji konsumenckiej w strefie euro za wrzesień. GUS poda także szacunek inflacji CPI w Polsce. Z USA źródłem wiedzy o cenach będzie raport o wydatkach i dochodach Amerykanów ze wskaźnikiem PCE i PCE Core. Poza tym zaplanowano publikację dynamiki zamówień na dobra trwałe oraz szeregu indeksów koniunktury w przemyśle czy deweloperce, na czele z indeksem Chicago PMI.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry