25-05-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 maja 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień minął pod znakiem powrotu kapitału na rynki akcji. Głównymi powodami były doniesienia o postępach prac nad szczepionką na Covid i niemiecko-francuskie porozumienie o utworzeniu funduszu odbudowy. Zyskaly między innymi amerykańskie indeksy S&P500 (+3,2%) i NASDAQ (+3,4%), europejskie DAX (+5,8%) i CAC40 (+3,9%), rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets (+0,4%) i polskie WIG (+3,5%), WIG 20(+3,7%), mWIG40 (+3,0%) i sWIG80 (+3,3%).

Postęp prac nad szczepionką firmy Moderna po głębszej analizie okazał się co prawda mniej optymistyczny, jednak inne zespoły, jak np. uniwersytetu w Oxford, zmierzają konsekwentnie do celu. Dosyć rewolucyjne jest porozumienie Merkel-Macron, gdyż jak dotąd to Niemcy właśnie były głównym hamulcowym pomysłów dotyczących wspólnych obligacji europejskich, co by oznaczało podzielenie się korzyściami dyscypliny budżetowej z krajami, które tej dyscypliny nie przestrzegały. Aktualna forma jest łatwiejsza do przełknięcia dzięki zasadzie, że wydawanie nowych środków odbywać się będzie według reguł podobnych do innych transferów z budżetu unijnego, a nie w formie pożyczek dla rządów. Czwartkowe wstępne odczyty indeksu koniunktury PMI za maj okazały się generalnie lepsze zarówno od tych z poprzedniego miesiąca, jak i od oczekiwań. Wiele krajów luzuje antywirusowe ograniczenia gospodarcze. Epidemia wydaje się być już pod kontrolą w wielu państwach.

Ze spółek z WIG20 tylko Play i Orange pokazały ujemną stopę zwrotu. Kurs pierwszej spadł o 5,2% wskutek sprzedaży dużego pakietu akcji przez głównych akcjonariuszy. Najmocniej rosły notowania Dino Polska, której bardzo dobre wyniki finansowe I kwartału zaskoczyły inwestorów zniechęconych słabszymi sprawozdaniami konkurentów: Eurocash i Jeronimo Martins. Także dynamicznie zyskiwały akcje KGHM, bo aż 9,8%, na fali oczekiwanego odmrożenia gospodarki światowej i powrotu inwestycji. Z kolei wśród spółek z mWIG40 najmocniej spadał wymiony wyżej Eurocash, wartość spółki zmniejszyła się o 8,5%.

Przyszły tydzień będzie nieco uboższy w publikacje głównych danych ekonomicznych. Dla rynku polskiego znów istotne się stały decyzje Rady Polityki Pieniężnej o poziomie stóp procentowych. Sytuacja zmusiła RPP do istotnych ruchów, czym ostatnio zaskoczyła wielu inwestorów. Aktualnie stawia się, że główna stopa pozostanie niezmieniona na poziomie 0,5%. Jednak istnieje istotne ryzyko ścięcia stóp, co mocno uderzyłoby np. w notowania banków, zaś nieco poprawiłoby wyniki spółek posiadających dług.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry