25-05-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 maja 2015 r.

Podsumowanie tygodnia


O ile wcześniej przez dłuższy okres mogliśmy obserwować siłę relatywną warszawskiej giełdy, tak w zeszłym tygodniu inwestorzy z Książęcej byli raczej w defensywie. Kapitał zagraniczny najwyraźniej czekał na rozwój sytuacji, bo WIG20 wzrósł tylko o symboliczne 0,1%. Tenże kapitał raczej nie będzie zadowolony z wyników wyborów prezydenckich w Polsce, których wynik zwiększa prawdopodobieństwo zmiany układu sił w parlamencie po jesiennych wyborach. Część populistycznych propozycji może być odebranych jako ryzyko dla stabilności polskiego budżetu. Do tego jednym z haseł wyborczych A. Dudy było uporanie się z problemem kredytów we frankach na zasadach nierynkowych, z uprzywilejowaniem klientów. Banki mogą z tego powodu być pod większą presją spadkową. Nie należy jednak przeceniać znaczenie ryzyka politycznego w Polsce, dlatego nie uważamy, aby w razie potencjalnej słabości WIG20 upatrywać w tym głównej przyczyny. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,1%, ze względu na odwrót od małych i średnich spółek – sWIG80 zniżkował o 1,2%, a mWIG40 stracił 0,6%. Może to być w dużej mierze spowodowane zakończeniem publikacji sezonu wyników i pewną chęcią spieniężenia zysków bądź ograniczenia strat, bowiem wyniki spółek zaskakiwały w obie strony. 

GPW ze swoimi minimalnymi zmianami bardziej niż parkiety Zachodniej Europy naśladowała Wall Street. Tam jednak minimalne zmiany odbywają się na rekordowych dla indeksów poziomach. W zeszłym tygodniu notowaliśmy kolejne historyczne rekordy na S&P500 i DJIA. Protokół po posiedzeniu FOMC nie wniósł nic nowego – fakt niskiego prawdopodobieństwa podwyżek w czerwcu jest już zdyskontowany. Natomiast na eurodolara mocno przełożyła się tylko nieco wyższa od prognoz inflacja bazowa w USA, bo to faktycznie może być czynnik przyspieszający podwyżki stóp w USA. Mówimy jednak o terminach powakacyjnych, toteż rynek kapitałowy nie zaprząta sobie tym głowy.

Inaczej z rynkiem walutowym, gdzie euro silnie taniało w zeszłym tygodniu, schodząc do okolic 1,10. O ile wcześniej silna wspólna waluta była podawana za przyczynę sporej korekty na eksportowych rynkach niemieckim i francuskim, tak teraz był to czynnik wzmacniający tamtejsze indeksy. Przyczynił się do tego także EBC. Członek Zarządu tej instytucji, Benoit Coeure, wspomniał na początku tygodnia o możliwości dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro, a także o zwiększeniu skali zakupów obligacji skarbowych przed wakacjami, aby w okresie urlopowym móc nieco go ograniczyć. DAX poszedł w górę o 3,2% i to mimo niezbyt dobrych danych z niemieckiej gospodarki, a CAC40 zwyżkował o 3%. W tym tygodniu najważniejsze będą dane z USA, m.in. zamówienia na dobra trwałe, indeks PMI dla usług i Chicago PMI oraz zrewidowany PKB.

Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W zeszłym tygodniu WIG20 zmienił się o symboliczne 0,1%, bo tylko takiej skali wzrost zaliczył. Utrzymuje się on w okolicach 2500 pkt, a ważne wsparcie to jeszcze poziom 2476 pkt. Konsolidacja trwa już kilkanaście dni i na ten moment wygląda, że kształtuje się formacja flagi, która jest wzrostową formacją i pojawia się zwykle w połowie ruchów. Oznaczałoby to, że WIG20 ma przed sobą jeszcze spory wzrostowy zasięg. Do przebicia pozostaje jednak opór na 2560 pkt. Za formacją flagi przemawiają spadające obroty wraz z postępem konsolidacji.Wykres 2. PKN Orlen w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W obliczu neutralnego wyniku WIG20 na uwagę zasługuje wzrost o 5,3% na walorach Orlenu. Z dosyć sporym zapałem inwestorzy zaatakowali kolejną okrągłą barierę na poziomie 70 PLN. Teraz okolice 70 PLN są najbliższym wsparciem, natomiast jeśli chodzi o opory to kurs kreśli nowe historyczne maksima i ciężko o nich mówić. Póki pozostaje powyżej 70 PLN, póty sygnał kupna jest aktywny. Jednak oscylator RSI ostrzega – pojawiła się wyraźna dywergencja niedźwiedzia, a zatem kupujący tracą swój impet. Zejście poniżej poziomu 70 PLN zaneguje sygnał kupna. Kolejne wsparcie to 65 PLN, Przy czym jego test spowodowałby i tak złamanie linii przyspieszonego trendu wzrostowego, a linia zwykła jest daleko oddalona od kursu.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry