25-04-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 kwietnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Nastroje na giełdach są raczej nerwowe. Spływające informacje to najczęściej powód do sprzedaży akcji. Tym razem polska giełda także nie oparła się spadkom. WIG stracił -4,5%, WIG20 -5,7%, mWIG40 -2,3%, sWIG80 -1,4%. Parkiety amerykańskie radziły sobie gorzej niż europejskie: S&P500 -2,7%, NASDAQ -3,8%, natomiast niemiecki DAX i francuski CAC40 po -0,1%.

Amerykańskich inwestorów przestraszył przede wszystkim wypowiedzi członków rezerwy federalnej, którzy nie wykluczali kolejnej podwyżki stóp procentowych w wysokości aż 75 punktów bazowych. Znajdujemy się wciąż w fazie zaskakiwania rynku dynamiką zmian w gospodarce i zmianami nastawienia władz monetarnych. Podwyżki stóp to zwiększenie kosztów kredytu, rosnące ryzyko wywołania recesji i podwyższenie długoterminowej stopy wolnej od ryzyka. Stąd obniżenie wycen akcji, a w szczególności spółek technologicznych zgrupowanych w indeksie NASDAQ.

Innym problemem gospodarki światowej jest sytuacja epidemiczna w Chinach. Fala zakażeń koronawirusem, najwyższa od początku pandemii, jest traktowana przez władze w teoretycznie sprawdzony sposób, czyli przez izolację całych miast i masowe testowanie. Tym razem środki te okazują się mniej skuteczne, za to niszczące wzrost gospodarczy. Efekt ekonomiczny jest negatywny – z jednej strony gospodarka światowa także jest schładzana, co widać po spadających cenach ropy naftowej, z drugiej strony tworzą się kolejne zatory w łańcuchach logistycznych, podwyższając inflację.

Wstrzymanie produkcji w chińskich hutach uderzyło w notowania polskiego sektora wydobywczego: w tydzień akcje JSW spadły o -13,6%, a KGHM -11,8%. Wśród spółek z WIG20 gorzej wiodło się jedynie CD Projekt, którego kurs zmniejszył się o -23,6%, przez utratę nadziei inwestorów na rychłe premiery kolejnych dodatków i gier. Jedyną spółką bez spadku okazało się Asseco Poland: +0,3%.

Wśród wydarzeń nadchodzącego tygodnie najważniejsze to kolejne wyniki finansowe spółek za 1 kwartał 2022 r. oraz wstępne odczyty inflacji za kwiecień.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.Przewiń do góry