25-02-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 lutego 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Ostatni tydzień pokazał, że założone przez inwestorów szybkie opanowanie koronawirusa i powrót na ścieżkę wzrostu było błędne. Wirus rozprzestrzenił się nie tylko na kilka miast w prowincji Hubei. Obecny jest już poza granicami Chin, nie tylko w regionie Azji, ale i w Europie. Szacunki dotyczące zaburzeń w produkcji i handlu będą jednak miały duży wpływ na odczyty ekonomiczne oraz wyniki finansowe firm w pierwszym kwartale. Ciężko jest prognozować, kiedy uda się opanować epidemię wirusa. Spodziewać się należy, że coraz więcej firm decydować się będzie na ostrzeżenia oraz obniżki prognoz wyników. Np. Apple, już obniżyło swoje prognozy przychodów w związku z niższym popytem na swoje produkty w Chinach (tymczasowe zamknięcia sklepów detalicznych). Piątkowe odczyty PMI ze strefy euro okazały się lepsze od szacunków analityków. Natomiast w USA doszło do znacznego pogorszenia nastojów managerów przedsiębiorstw. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 50,8 vs oczekiwane 51,5, a dla usług spadł poniżej 50 punktów i wyniósł 49,4 vs. 53. Analitycy zwracają głównie uwagę na spadek tego ostatniego, spowodowany najprawdopodobniej pogorszeniem sentymentu w transporcie i turystyce. Osłabiła się także aktywność w sektorach wytwórczych. Największe indeksy rynków bazowych obniżyły swoją waluację o ponad 1 procent. Np. S&P500 o 1,25%, Nasdaq -1,38%, DAX o 1,20%, Euro Stoxx 50 o 1,06%. W Polsce spadki były łagodniejsze, WIG obniżył waluację o 0,81%, WIG 20 o 1,27%, mWIG40 o 0,04%, a sWIG80 wzrósł o 0,90%.

W bieżącym tygodniu spodziewamy się wzrostu krótkoterminowej zmienności w odpowiedzi na więcej ostrzeżeń i potencjalnych obniżek prognoz wyników firm w pierwszym kwartale. Nie sądzimy jednak, że spowoduje to zawrócenia gospodarki światowej z ekspansywnej ścieżki. Wszelkie opóźnienia powinny zostać odrobione w dalszej części roku.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry