24-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 marca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Główne amerykańskie indeksy giełdowe dostarczyły inwestorom w zeszłym tygodniu kolejnych strat (S&P 500 -14,98% ; DJIA -17,3%). Pogłębiające się obawy o dalsze rozprzestrzenianie koronawirusa zepchnęły indeks S&P 500 do najniższych poziomów od początku 2017 r., podczas gdy Dow Jones Industrial Average dotknął minimów, które nie były notowane od końca 2016 r. Najmocniejsze spadki zanotowano w poniedziałek. Dow odnotował największą stratę procentową od 1987 r., a indeks Nasdaq Composite najwyższy dzienny spadek w historii. Wyprzedaż nastąpiła pomimo ogłoszenia przez Rezerwę Federalną w niedzielę, że obniży stopę docelową funduszy federalnych do przedziału 0,00% –0,25% i skupi obligacje o łącznej wartości, co najmniej 700 mld USD. W poniedziałek indeks strachu (Volatility Index, VIX) osiągnął najwyższy poziom w historii, przekraczając swój szczyt podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Ostre spadki w poniedziałek i środę ponownie uruchomiły „wyłączniki” zaprojektowane w celu utrzymania prawidłowego obrotu. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła w środę, że tymczasowo przejdzie do w pełni zautomatyzowanego handlu od poniedziałku 23 marca.

W Europie spadki indeksów okazały się mniej dotkliwsze niż w Stanach, pomimo, iż kraje nałożyły blokady i obostrzenia, w rezultacie, których gospodarki załamały się, zwiększając perspektywę długiej recesji. Zalew bodźców fiskalnych i dalsze obniżki stóp procentowych pomogły jednak akcjom odrobić straty pod koniec tygodnia. STOXX 500 spadł o 1,45%. Niemiecki indeks DAX o 3,28%, a francuski CAC o 1,69%. W Polsce po fali wyprzedaży indeksy odrabiały straty (WIG wzrósł o 6,53%; WIG 20 o 8,96%). Najmocniej, w ubiegłym tygodniu, pod wpływem taniejących zezwoleń na emisję CO2, rosły akcje spółek energetycznych, PGE i Tauron (to nie błąd, obie plus 40,32%), Enea (+28,40%).

W poniedziałek, w celu utrzymania oprocentowania na niskim poziomie, FED ogłosił plan TALF (Term Asset-Backed Securities Loan Facility), zakładający praktycznie nieograniczone QE. Tym samym Rezerwa wytoczyła wszystkie działa i jedyne, co napawa pesymizmem to reakcja rynku. Po gwałtownym wystrzale indeksów po publikacji komunikatu, indeksy giełdowe zjechały poniżej poziomów z otwarcia. Jeśli politycy amerykańscy nie dojdą do porozumienia w senacie, w sprawie pakietu fiskalnego, spadki na giełdach szybko się nie skończą.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry