23-09-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 września 2014

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu najważniejsze dla rynków kapitałowych miało być posiedzenie FOMC, podczas którego Komitet decydował o kształcie programu luzowania ilościowego oraz wysokości stóp procentowych. I faktycznie można to nazwać wydarzeniem kluczowym dla powodzenia wygranej byków w batalii z niedźwiedziami. Program QE3 zgodnie z oczekiwaniami zredukowano o 10 mld USD, ale w komunikacie po posiedzeniu pozostała kluczowa fraza o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie przez znaczący okres czasu. Sam przekaz faktycznie został nieco zaostrzony, np. poprzez podwyżkę projektowanej stopy procentowej czy obniżkę oczekiwanej stopy bezrobocia, ale są to jeszcze dla rynku na tyle odległe terminy, że nie komplikują obecnej hossy. Można zatem powiedzieć, że z rynku została zdjęta niepewność. W międzyczasie słabsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą utwierdzać rynek w przekonaniu o zachowaniu akomodacyjnej polityki Fed. Wall Street zaczęło wyraźniej zwyżkować już we wtorek, do końca tygodnia utrzymując niezłą passę. Efektem tego są nowe historyczne rekordy na DJIA i S&P500, chociaż co prawda chodzi o kosmetyczne pobicie poprzednich szczytów.

W Europie inwestorzy także nie mieli powodów do narzekań. DAX urósł o 1,5%, CAC40 o 0,4%, a FTSE250 o 0,9%, wyciągając się mocno w drugiej części tygodnia, gdy stało się jasne, że Szkoci opowiedzieli się w referendum za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Na tym tle GPW prezentowała się bardzo dobrze. WIG20 mimo zdjęcia dywidendy PZU wzrósł o 1,7%, WIG250 o 1,6%, ale gwiazdami były średnie spółki – WIG50 urósł aż o 3,5%. Mocny był szczególnie sektor budowlany i bankowy, rosnące odpowiednio o 3,8 i 4,4%, a spółki z tych sektorów mają spory udział w WIG50. Energetyka jako całość radziła sobie słabiej, ale będąca w WIG30 Energa już dobrze performowała, gdyż jej w najmniejszym stopniu dotyczą spekulacje o ratowaniu sektora górniczego przez kupowanie nierentownych kopalni. Słabo wyglądał KGHM, który wszedł w fazę dłuższej korekty spowodowanej słabnącymi notowaniami miedzi.

Zwracamy uwagę na mocne zachowanie spółek budowlanych mimo kiepskich danych o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej z Polski za sierpień. Zwykło się przyjmować, że giełda dyskontuje przyszłość z 3-6 miesięcznym wyprzedzeniem. Coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych i oczekiwane ożywienie w sektorze, wspierane też spadkiem stóp procentowych to główne, co widzą inwestorzy, a dane historyczne są raczej obok dominujących trendów. Dlatego te spółki mogą być dalej mocnym punktem GPW. W tym tygodniu zwracamy uwagę przede wszystkim na indeksy PMI z usług i przemysłu z Francji, Niemiec i strefy euro oraz sprzedaż detaliczną z Polski (wtorek), indeks Ifo z Niemiec (środa).

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Indeks WIG20 na początku tygodnia spadł znaczniej poniżej bariery 2500 pkt, ale to w dużej mierze za sprawą odcięcia dywidendy na PZU. Jednak pozytywny klimat pozostał przy GPW i udało się na koniec tygodnia powrócić do poziomu już zbliżonego do 2560 pkt, będącego najbliższym oporem. Kolejnym jest 2600 pkt, a następnie szczyt z listopada 2013 r. na 2625 pkt. Na sesjach wzrostowych obroty rosną, nie widać natomiast większej dystrybucji na spadkach. Można pozostać optymistą. Atak na 2560 pkt jest osiągalny, łącznie z przebiciem ww. oporu.


Wykres 2. Orange w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Orange zanotowały dwa dobre tygodnie, w ciągu których notowania spółki urosły o ponad 10%. Odbiło się to też na znacznej poprawie sytuacji technicznej waloru. Na wykresie dziennym widać wybicie górą z wielomiesięcznej konsolidacji między 9 a 11 PLN. Był to ruch zdecydowany, przy wzroście wolumenów. Niepokoić może tylko zniżkowa tendencja na oscylatorze RSI, gdzie rysuje się dywergencja niedźwiedzia. Jednak główne sygnały, tzn. ruch ceny i obrotów, potwierdzają wiarygodność wybicie górą. Teraz wsparciem jest 11 PLN i faktycznie można liczyć na ruch powrotny do tego poziomu, jednak kurs aby utrzymać w mocy sygnał kupna powinien pozostać powyżej. Projektując zasięg wybicia na podstawie szerokości konsolidacji należy wyznaczyć poziom docelowy na 13 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry