22-01-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 stycznia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień to wyraźne spadki na światowych giełdach z istotnym wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Głównym negatywnym czynnikiem były słabnące nadzieje na szybkie poluzowanie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Niemiecki DAX stracił -0,9%, francuski CAC40 -1,3%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets -2,6%. Amerykański S&P500 natomiast zyskał 1,2% bijąc po prawie dwóch latach rekordy hossy. Technologiczny NASDAQ wzrósł aż o 2,3%. Polskie indeksy znalazły się pod kreską: WIG -1,7%, WGI20 -2,1%, mWIG40 -0,7%, sWIG80 -1,8%.

Karcące głosy ze strony Fed podbiły znów rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich powyżej poziomu 4%. Z drugiej strony jednak dane o sprzedaży detalicznej w grudniu, która wzrosła o 0,6%, świadczą o sile konsumenta największej gospodarki świata. Trwa też hossa kilku największych spółek. Prym wśród nich wiedzie NVIDIA, główny dostawca procesorów wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję. Nieco siły udziela się też konkurentom, np. koncernowi AMD.

Słabość polskiej giełdy to z kolei kwestia poddawania w wątpliwość głównych założeń co do siły polskich firm w 2024 r. Zachwiała się wiara w polskiego konsumenta. Pojawiają się głosy, np. ze strony analityków Banku Pekao, że mimo podwyżki płacy minimalnej i 800+ Polacy większą część dodatkowych przychodów zdecydują się zaoszczędzić. Poprawa Corporate Governance spółek Skarbu Państwa także nieco oddala się w czasie. Rada Polityki Pieniężnej także ewidentnie zaostrzyła swoje nastawienie, co pchnęło rentowności polskich 10-latek z poziomu 5,0% w kierunku 5,3%.

Największy spadek w zeszłym tygodniu wśród spółek z WIG20 dotknął CD Projekt -8,2%. Producent węgla koksowego JSW stracił z kolei 5,8%, wobec ewidentnych problemów ze sprzedażą produktów w Europie, gdzie zamykane są kolejne zakłady na rzecz technologii elektrycznej. Minimalnie o 1,2% wzrosły natomiast notowania Dino, odbijając się nieco po poprzednim spadku wywołanym gorszymi wynikami konkurencyjnego Jeronimo Martins.

Najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne tego tygodnia środowe publikacje wstępnych wskaźników koniunktury PMI za styczeń oraz czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Co prawda rynek nie spodziewa się zmian poziomu stóp procentowych, ale wydźwięk konferencji może mieć wpływ na prognozy dotyczące ścieżki stóp w następnych miesiącach.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry