22-08-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 sierpnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu polska giełda po raz kolejny zachowała się gorzej niż zachodnie odpowiedniki. WIG stracił 3,0%, ciągnięty przede wszystkim przez WIG20, który spadł o 3,6%. Lepiej zachowały się mWIG40 -2,4% oraz sWIG80 -0,9%. Niemiecki DAX stracił -1,8%, francuski CAC40 -0,9%, amerykański S&P500 -1,2% zaś technologiczny NASDAQ aż -2,6%.

Główne uzasadnienie spadków to powrót obaw o zaostrzenie polityki monetarnej, albo w zasadzie o brak jej złagodzenia. Przedstawiciele banków centralnych po obu stronach Atlantyku zwracają uwagę, że inflacja wciąż jest wysoka, gospodarka co prawda zwalnia, ale np. rynek pracy wciąż jest bardzo silny. Do skutecznego ograniczenia uporczywego wzrostu cen potrzebny może być dłuższy okres wysokich stóp procentowych. Analitycy zwracają uwagę na błąd Fedu z 1974, kiedy to najpierw gwałtownie podwyższono stopy procentowe do 13%, by potem, na pierwsze sygnały spowolnienia gospodarczego, gwałtownie je obniżyć, aż do poziomu 4,75%. W efekcie inflacja wkrótce odbiła do poziomów dwucyfrowych i potrzeba było podniesienia stóp przez Paula Volckera do 20%, by ostatecznie ją zdusić w latach osiemdziesiątych.

Tymczasem polska giełda wciąż zawodzi. Dziś, po ostatniej korekcie, WIG znajduje się znów niewiele powyżej minimów z lipca, poniżej dołka z dnia wybuchu wojny w Ukrainie i poniżej stanu sprzed wybuchu pandemii. Dla amerykańskiego S&P500 jest dokładnie na odwrót. Także niemiecki DAX notuje dużo lepsze stopy zwrotu. Przy tym nie można mieć pretensji do polskich firm – największe koncerny korzystają z koniunktury i generują wysokie zyski. Mowa tu zarówno o bankach, kopalniach i sektorze paliwowym i energetycznym. Wina leży przede wszystkim po stronie polityków, którzy coraz chętniej sięgają do zysków spółek giełdowych by łagodzić kryzysy w innych miejscach. Przykładem wakacje kredytowe, brak odpowiednich podwyżek taryf energetycznych, pomysły dodatkowych podatków.

W zeszłym tygodniu w ramachWIG20 największe spadki zanotowały notowania KGHM -10,4%, nieco przereagowujące korektę na cenach miedzi, PKN -5,5% także bardzo gwałtownie odpowiadając na pogorszenie marż rafineryjnych, które jednak pozostają na bardzo wysokich poziomach. Istotne wzrosty pokazały natomiast JSW +4,7%, dzięki odbiciu cen węgla koksowego, oraz Asseco Poland +4,3%, po informacji o nowych kontraktach dla sektora publicznego.

W tym tygodniu pojawią się wstępne odczyty indeksów koniunktury PMI za sierpień, zarówno w Europie jak i USA. Należy śledzić także sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości, poprzez wtorkowe dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym i środowy raport dot. nowych wniosków hipotecznych. W piątek na dorocznej konferencji w Jackson Hole przemówi prezes Fed Jerome Powell.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 Przewiń do góry