23-07-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 lipca 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie indeksy zakończyły zeszłym tydzień nieco niżej od poprzedniego. Cała uwaga inwestorów przesunęła się w kierunku wyników kwartalnych notowanych spółek. Początek tygodnia należał do banków. Wyniki publikowały m.in. Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan, Wells Fargo, Bank of America oraz Bank of New York Mellon. Choć wyniki okazały się mieszane, solidny wzrost kredytów i niskie poziomy odpisów wskazują na dobrą sytuacje klientów instytucji, co dobrze wróży amerykańskiej gospodarce. Sektor energetyczny pozostawał w tyle. Ceny ropy naftowej spadały przez pięć kolejnych dni, kończąc ponad 7% niższej niż tydzień wcześniej. Inwestorzy obawiali się problemów z globalnym popytem na surowiec. Słabe wyniki zaraportował Netflix. Spółka po podwyższeniu cen abonamentów przy dość ubogiej ofercie nowych produkcji pokazała spory odpływ klientów. Kurs spółki spadł o ponad 10%. W tym tygodniu inwestorzy zapoznają się głównie z wynikami spółek produkcyjnych oraz technologicznych.

W Europie rynki akcji znalazły się pod presją w związku z nowych napięciach handlowych między USA a Chinami. Rozmowy między obydwoma krajami zostały zawieszone po tym, jak prezydent USA zagroził nałożeniem ceł na kolejne 325 miliardów chińskiego importu oraz wstrzymał rozmowy nad złagodzeniem sankcji nałożonych na chińską firmę telekomunikacyjną - Huawei Technologies. Podczas gdy ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 i brytyjski indeks FTSE 100 zdołały pokazać zyski, niemiecki indeks DAX przy dużym obrocie spadł ostatecznie o 0,5%, podczas gdy włoski indeks FTSE MIB stracił w całym tygodniu około 2,4%.

W Polsce ubiegły tydzień można było zaliczyć do udanych. Największe indeksy zanotowały niezłe zyski, WIG wzrósł o 0,87%, a WIG20 o 1,24%. Podaż próbowała zainicjować realizacje zysków, co jednak nie udał się. Mocnym akcentem zakończył tydzień PKN Orlen, który podał bardzo dobre wyniki, bijąc tym samym prognozy analityków. Nieźle zachowywały się akcje KGHM oraz wracającego do łask inwestorów CDR. Akcje producenta gier zakończyły tydzień powyżej poziomu 220 zł. Daje to realną szanse na atak rekordowego pułapu 228,50 zł z 10 czerwca bieżącego roku, kiedy to spółka ogłosiła datę premiery produkcji Cyberpunk 2077.

Analizując kalendarz na bieżący tydzień, ważnym dniem będzie środa i wstępne odczyty indeksów koniunktury PMI za lipiec dla krajów europejskich i USA. W czwartek warto przysłuchiwać się komentarzom po konferencji po posiedzeniu EBC. Na koniec tygodnia poznamy pierwszą przymiarkę do wartości dynamiki amerykańskiego PKB w II kwartale.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry