22-06-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 czerwca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie rynki akcji rozpoczęły ubiegły tydzień niezbyt okazale nie tylko z obawy przed nasilającą się w kilku stanach pandemią COVID-19, ale i nowymi ogniskami zachorowań w Pekinie. Na pomoc rynkom przyszła ponownie Rezerwa Federalna z programem skupu amerykańskich obligacji korporacyjnych. Nieograniczone w praktyce zakupy dokonać będzie specjalny podmiot, Secondary Market Corporate Credit Facility, który do tej pory kupował wyłącznie fundusze ETF. We wtorek i środę przewodniczący Fed Jerome Powell podczas swojego wystąpienia przed Kongresem wezwał do wydłużenia wsparcia finansowego dla osób, które niedawno straciły pracę oraz firm walczących o przetrwanie. Chociaż nie pojawiły się jeszcze jasne plany, doniesienia o przygotowaniu nowego planu fiskalnego w wysokości 1 bln USD wydają się jeszcze bardziej wspierać nastroje inwestorów. Cały tydzień zakończył się w USA pokaźnymi wzrostami (S&P 500 +1,86%, Nasdaq 3,73%).

Akcje w Europie zakończyły tydzień wyżej, wspierane wysiłkami stymulacyjnymi i ponownym otwarciem kluczowych gospodarek. Jednak nowe przypadki COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i Chinach podały w wątpliwość szybki powrót do stanu sprzed epidemii. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 3,22% wyżej, podczas gdy niemiecki indeks Xetra DAX wzrósł o 3,19%, francuski indeks CAC 40 o 2,90%, a włoski indeks FTSE MIB wzrósł o 3,87%.

Na polskiej giełdzie bardzo mocny tydzień zanotował indeks małych spółek sWIG80, który wzrósł o 4,37%. Gwiazdy indeksu (Mercator oraz Biomed) po piątkowej kwartalnej rewizji wesprą teraz skład indeksu mWIG40 (-0,43% w zeszłym tygodniu). Mocny tydzień zanotowały spółki energetyczne (WIG-Energia +4,74) po tym jak minister aktywów państwowych Jacek Sasin wsparł pomysł wydzielenia aktywów węglowych z giełdowych spółek energetycznych. Jedną z najlepszych spółek największego indeksu w Warszawie (WIG20 +1,06%) była spółka CD Projekt, która pomimo przesunięcia premiery swojego głównego tytułu – Cyberpunk 2077, zanotowała w piątek wzrost kursu o 1,39% (+3,53% w całym tygodniu).

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry