22-09-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 września 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Notowania amerykańskich akcji zamknęły się na najniższym od sześciu tygodni poziomie, głównie za sprawą osłabienia akcji spółek technologicznych. Mimo że ponad 70% akcji S&P 500 zakończyło tydzień na wyższych poziomach, indeks zamknął się niżej trzeci tydzień z rzędu (-0,64%). Z drugiej strony, akcje cykliczne, spółki o małej kapitalizacji i akcje zagraniczne oraz ropa naftowa odbiły, kończąc tydzień na plusie. Rezerwa Federalna, aby pomóc gospodarce przetrwać kryzys, zasygnalizowała, że utrzyma stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera, do co najmniej 2023 r. Fed zapowiedział, że będzie dążył do czasowego utrzymania inflacji powyżej 2%. Rewizji poddane zostały prognozy dotyczące dynamiki PKB. W obecnym roku spadek ma wynieść 3,7% (wcześniej 6,7%). Z kolei w latach kolejnych wzrost ma być wolniejszy od wcześniejszych założeń – w 2021 ma wynieść 4% (wcześniej 5%), a w 2022 3% (3,5%). Dane ekonomiczne pokazały, że ożywienie gospodarcze postępuje, ale tempo poprawy zwalnia.

Sytuacja w Europie wyglądała podobnie, pomimo, że indeks STOXX Europe 600 czasowo przezwyciężył obawy o gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa i zanotował 0,22% wzrost. Główne europejskie indeksy straciły na wartości: niemiecki Xetra DAX spadł o 0,66%, włoski FTSE MIB o 1,49%, francuski CAC 40 cofnął się o 1,11%, a brytyjski FTSE 100 stracił 0,42%.

W Warszawie główne indeksy zanotowały mocniejsze spadki niż na globalnych parkietach. WIG spadł o 1,80%, WIG20 o 2,32%, mWIG40 zanotował spadek o 1,91%. sWIG80 zanotował za to wzrost, o 0,20%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazała się ponownie JSW. Kurs akcji wzrósł o 21,04% do poziomu 28 zł. Z grona spółek średnich pozytywnie wyróżniły się „spółki covidowe”: akcje Mercatora urosły (+20,12%) oraz Biomedu (26,72%). Na drugim biegunie mocna przecena dotknęła akcjonariuszy Getin Holdingu (-15,47%) po informacji, że prokuratura regionalna w Warszawie chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku ze sprawą GetBack.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry