21-10-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 października 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień był kontynuacją wzrostów na większości giełd na świecie. Amerykański indeks S&P500 znów penetruje obszary powyżej 3000 punktów, a w czwartek zbliżył się nawet do rekordowego poziomu. Ostatecznie cały tydzień zakończył wzrostem o 0,5%. Zyskał także niemiecki DAX – 1,0% na plusie, zaś francuski CAC40 akurat stracił 0,5%. Indeks rynków rozwijających się wzrósł o 1,2%.

Uwaga inwestorów skupia się na rozpoczętym sezonie wyników kwartalnych spółek w USA. Pierwsze duże korporacje, banki inwestycyjne JP Morgan i Goldman Sachs, osiągnęły wyniki lepsze od mocno obniżonych oczekiwań. Nie zawiódł także wynikami Johnson & Johnson, choć jego akcje potem spadały ze względu na decyzję o wycofaniu ze sklepu pudru dla dzieci zawierającego ślady azbestu. Pozytywnie były przyjęte wyniki telewizji internetowej Netflix, która choć wciąż generuje stratę, to zdobywa widzów na świecie w bardzo szybkim tempie.

Nie przestraszyły wyniki wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA, która okazała się o 0,3% niższa niż w sierpniu, co stanowi pierwszy miesięczny spadek od lutego. Jednak odczyt ten okazuje się lepszy po oczyszczeniu do kategorii bazowych i po uwzględnieniu faktu, że część sprzedaży przesunęła się w tym roku na miesiąc wcześniej, ze względu na datę Święta Pracy. Zresztą sierpniowe wyniki zostały zrewidowane w górę.

Warszawskie indeksy także w większości na plusie, choć niewielkim. WIG, WIG20 i mWIG40 zyskały po 0,2%, a sWIG80 praktycznie nie zmienił wartości. Największym spółkom ciążyły przede wszystkim wydobywcze JSW (-18,7%) oraz KGHM (-2,1%). Z drugiej strony 5,5% zyskał odbijający po silnych spadkach Alior Bank, a 5,5% rozgrywany pod przejęcie mBank.

W tym tygodniu znaczenie będą miały kolejne wyniki amerykańskich spółek i pierwsze polskich (jako pierwszy przedstawi je PKN). We wtorek poznamy też poziom produkcji budowlanej w Polsce – oczekuje się wzrostu 6,6% rok do roku. W czwartek publikowane będą wstępne odczyty koniunktury PMI dla krajów europejskich za październik, i powinny być one nieco lepsze od wrześniowych.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry