27-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 stycznia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Połączenie lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych, zachęcające niezłe wyniki amerykańskich banków oraz podpisanie umowy handlowej „w fazie pierwszej” sprawiły, że akcje na Wall Street osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe rekordy. Wysoka sprzedaż detaliczna i gwałtowny wzrost rozpoczętych budów domów wskazują na prężnego konsumenta wspieranego przez zdrowy rynek pracy w USA. Długo oczekiwany pierwszy etap („phase one”) umowy handlowej między USA i Chinami został oficjalnie podpisany w zeszłym tygodniu, w dużej mierze spełniając oczekiwania rynku. Szczegółowe warunki obejmowały zobowiązania Chin do zwiększenia zakupów o 200 miliardów USD w ciągu najbliższych dwóch lat (78 miliardów USD na towary, 52 miliardy USD na energię, 32 miliardy USD na produkty rolne i 38 miliardów USD na usługi). Do tego Chiny zobowiązały się do powstrzymania dewaluacji juana w celach prowadzenia wojny handlowej. Umowa ta usuwa pewną niepewność, ale problemy handlowe prawdopodobnie pozostaną źródłem zmienności w nadchodzącym roku. Przykładem na to może być przesunięcie uwagi konfliktu handlowego z Azji na Europę. W czwartek Biały Dom zagroził wprowadzeniem 25% ceł na import europejskich aut, jeżeli Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy nie poprą uchwały oskarżającej Iran o nieprzestrzeganie umowy o zaprzestaniu rozwijania broni jądrowej z 2015 roku.

W Polsce gwiazdą zeszłego tygodnia byłą spółka CD Projekt. W czwartek wieczorem, warszawskie studio poinformowało raportem bieżącym o przesunięciu daty premiery gry Cyberpunk 2077. Pomimo pierwszych negatywnych reakcjach na informację (kurs spadał nawet o 14%), do końca sesji CDR zdołał skasować większość spadków i zamknął się na poziomie 266,50 zł, co stanowiło spadek o 5,6% względem czwartkowego zamknięcia. O sile papieru stanowi jego performance w poniedziałek, kiedy to w okolicach godziny 15:00 kurs rośnie do prawie 280 zł, czyli o 5%. Inwestorzy nie przejęli się zbytnio przesunięciem premiery superprodukcji i dali kredyt zaufania władzą spółki na doszlifowanie gry.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry