20-05-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 maja 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Po kilku tygodniach indeksy giełdowe znów biją historyczne rekordy. Główne paliwo wzrostów to oczekiwanie na obniżki stóp procentowych. Niektóre banki centralne już rozpoczęły ten proces. Dwa główne globalne – amerykański i europejski, jeszcze się wstrzymują, ze względu na pewną uporczywość inflacji. Indeks S&P500 w zeszłym tygodniu zyskał 1,5%, a technologiczny NASDAQ 2,1%. Niemiecki DAX stracił -0,4% a francuski CAC40 -0,6%, jednak oba znajdują się przy szczytach. Bardzo dobrze sobie radzi polska giełda: WIG zyskał 2,6%, WIG20 2,1%, mWIG40 2,3%, a sWIG80 2,1%.

Inwestorzy z ulgą przyjęli raport o inflacji w USA za kwiecień. Po trzech miesiącach zaskoczeń w górę tym razem miesięczny wzrost o 0,3% był zgodny z oczekiwaniami. W dodatku płaska kwietniowa sprzedaż detaliczna okazała się niższa od prognozowanego wzrostu o 0,4%. W tym przypadku złe wieści to dobre wieści, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo cięć stóp procentowych przez Fed. Z kolei ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego nieco schładzają oczekiwanie na zdecydowane luzowanie polityki monetarnej.

Wśród polskich największych spółek wzrok przyciąga wzrost w zeszłym tygodniu aż o 10,2% Cyfrowego Polsatu. Było to odbicie z bardzo niskich poziomów, gdy po prostu zabrakło już sprzedających. Dynamicznie rosły też notowania KGHM +9,6% dzięki drożejącej miedzi, CD Projekt +7,1% po ostatnich pozytywnych rekomendacjach domów maklerskich i PGE 6,5%, wraz z resztą energetyki, po ewidentnej zmianie komunikacji ze strony rządu na temat restrukturyzacji sektora. Na minusie z kolei sektor bankowy, a największe spadki dotknęły Santander -7,3%. Powodów odwrotu od banków może być kilka: realizacja zysków, oczekiwanie spadku stóp procentowych, zwiększanie buforów kapitałowych przez KNF.

W nadchodzących dniach należy zwrócić uwagę na wstępne odczyty indeksu koniunktury PMI za maj dla różnych krajów oraz na zestaw danych z polskiej gospodarki: ceny producentów, produkcja przemysłowa, dynamika płac i sprzedaż detaliczna.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry