21-05-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 maja 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Giełdy w zeszłym tygodniu zachowywały się mniej więcej w kierunku spodziewanych konsekwencji amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Najmocniej spadał parkiet w Szanghaju – o 1,9%. Nieco mniej S&P500 – o 0,8%. Przecież to Chiny więcej eksportują do USA niż na odwrót. Na tym konflikcie może zyskać Europa – niemiecki DAX zyskał 1,5%, francuski CAC40 wzrósł o 2,1%. Polska stoi z boku, zaś WIG osuwa się o 0,6%.

Dynamika tygodniowa polegała na silnych spadkach poniedziałkowych na giełdach, w reakcji na weekendową informację o nałożeniu przez Chiny nowych ceł na import z USA. Szczególnie dotknęło to spadające o 6% akcje Apple, którego półprodukty i produkty w procesie biznesowym wielokrotnie są transferowane między tymi dwoma krajami. Kolejne dni już raczej niosły ze sobą odreagowanie, jako że nie następowała eskalacja sporów handlowych. Wynik tygodniowy mógłby być lepszy, jednak środowe dane o amerykańskiej kwietniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwanych. Istotna w tym wina słabnącego sektora motoryzacyjnego. Zagrożenie płynące z narastającego konfliktu handlowego zmniejsza przeświadczenie, że w razie potrzeby bank centralny zetnie stopy procentowe, by podtrzymać koniunkturę.

Słabe wyniki polskiej giełdy to w dużym stopniu wynik zaskakującej decyzja sądu Unii Europejskiej o błędnym zakwalifikowaniu przez Komisję Europejską polskiego podatku handlowego jako pomocy publicznej. Co prawda orzeczenie jest nieprawomocne, podlega odwołaniom, więc podatek będzie zawieszony co najmniej do końca roku. Inwestorzy jednak zareagowali z wyprzedzeniem, sprzedając akcje spółek detalicznych. Efektem kilkunastoprocentowe spadki kursów Dino, Eurocash i CCC. Z drugiej strony mocno odbijały ostatnio dołujące ceny akcji Lotosu (+8,1%), PKN Orlen (+5,8%) oraz JSW (+6,8%). Informacje makroekonomiczne nie przyniosły zaskoczeń – niezmienione stopy procentowe, kwietniowa inflacja i zmiana PKB za pierwszy kwartał okazały się zgodne z oczekiwaniami. Końcowy wynik był jednak minusowy na każdym poziomie: WIG20 -0,3%, mWIG40 -1,9%, sWIG80 -1,1%.

W nadchodzącym tygodniu poznamy stan polskiego przemysłu i sprzedaży detalicznej w kwietniu (odpowiednio w środę i czwartek). Istotniejsze będą czwartkowe wstępne odczyty koniunktury przemysłowej w Niemczech i Francji za maj, choć ostatnio ich wskazania na tyle odbiegają od faktycznych wyników gospodarczych, że należy traktować je z pewną dozą nieufności.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry