20-07-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 lipca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie giełdy pod wpływem optymizmu związanego z zaawansowaniem prac nad szczepionkami oraz bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi zakończyły wzrostami trzeci tydzień z rzędu. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,25%, a Dow Jones Indus. o 2,29%. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w czerwcu (porównując z majem) o 7,5%. Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 1959 roku, co zaskoczyło większość analityków. Po dwumiesięcznym odbiciu sprzedaż detaliczna prawie wróciła do poziomu sprzed wirusa, w dużej mierze dzięki bezpośredniemu wsparciu i transferom fiskalnym od rządu do konsumentów. Wzrosty sprzedaży notowały sklepy stacjonarne, restauracje, stacje benzynowe. Ponieważ rozszerzone zasiłki dla bezrobotnych mają wygasnąć pod koniec miesiąca, oczekuje się, że Kongresowi uda się osiągnąć porozumienie w sprawie nowego pakietu pomocowego, który jest niezbędny do dalszego wsparcia ożywienia gospodarczego. Analizując zeszłotygodniowe zachowania amerykańskich indeksów giełdowych warto odnotować jednak, że technologiczny Nasdaq (-1,08%) cofnął się ze swoich rekordowych poziomów. Było to związane z rotacją ze spółek technologicznych do przemysłowych. Podobną tendencję można było zauważyć analizując strukturę wyników komponentów indeksu S&P 500.

W Warszawie natomiast w ostatnim tygodniu notowaliśmy niewielkie zmiany głównych indeksów. WIG wzrósł o 0,22%, WIG20 spadł o 0,07%, a mWIG40 o 0,09%. Najlepiej ponownie zachowywał się indeks najmniejszych spółek, sWIG80 (+0,82%). Najkorzystniej w ostatnim tygodniu z wymienionego indeksu zaprezentowały się akcje CI Games (+39,29%, dobra sprzedaż gry Sniper Ghost Warrior Contracts), oraz LiveChat (+11,96% po prezentacji szacunkowych wyników sprzedażowych). Po drugiej stronie znalazła się tym razem Vistula Retail Group (-12,03%), po tym jak rynek niezbyt optymistycznie odebrał powołanie przez Radę Nadzorczą nowego prezesa. W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje Orange Polska (+10,64%), po informacjach o potencjalne sprzedaży sieci światłowodowej należącej do spółki.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry