20-07-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 lipca 2015 r

Podsumowanie tygodnia


Przez pierwsze 3 dni minionego tygodnia na GPW w Warszawie mieliśmy dość nudny handel. Inwestorzy, mimo weekendowego porozumienia na linii Unia-Grecja, czekali na ostateczne uchwalenie reform przez grecki parlament. Gdy tak się stało w czwartek handel nieco się ożywił i większość spółek zaliczyła wzrosty. Niestety optymizm nie trwał długo, ponieważ piątek przyniósł szybką realizację zysków. Przy takim obrocie spraw w skali tygodnia indeks szerokiego rynku zanotował 1,6% wzrost. WIG20 zyskał zaledwie 0,6% i nadal znajduje się poniżej poziomu 2300 pkt. Indeksowi warszawskich blue chipów nie pomogły pozytywne dane z polskiej gospodarki. Lepsze od rynkowego konsensusu okazały się dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Czerwcowa inflacja CPI wskazuje, że w Polsce nadal mamy deflację, która, co prawda, stopniowo wygasa. Lepiej wyglądała sytuacja na indeksach reprezentujących małe i średnie spółki. W skali tygodnia mWIG40 wzrósł o solidne 3,2%, natomiast sWIG80 o 2,7%. W Europie najważniejszą publikacją był zgodny z prognozami odczyt inflacji CPI w Niemczech. Posiedzenie miał EBC, który nie zmienił stóp procentowych. Zatem główna stopa procentowa nadal wynosi 0,05%. Najważniejsze europejskie giełdy okazały się większymi beneficjentami porozumienia ws. Grecji od warszawskiej GPW. W skali tygodnia niemiecki DAX zyskał 3,2%  przez co odrobił straty z poprzednich tygodni i jest najwyżej od maja. FTSE250 wzrósł o 1,5%, natomiast francuski CAC40 zanotował najwyższy wzrost, bo aż 4,5% i podobnie jak DAX również znalazł się najwyżej od maja.

Grecja pomogła również giełdom za oceanem, gdzie dodatkowo mieliśmy kilka ważniejszych publikacji. Najpierw dane nt. sprzedaży detalicznej, która okazała się słabsza od rynkowego konsensusu, następnie cały szereg pozytywnych odczytów. A mianowicie produkcja przemysłowa, która okazała się lepsza od oczekiwań, następnie zgodna z rynkiem inflacja CPI oraz dużo większa od konsensusu liczba pozwoleń na budowę domów wydanych w USA w czerwcu. Indeks S&P500 w skali tygodnia wzrósł o 2,4% i jest bardzo blisko rekordowego poziomu. Z kolei NASDAQ ustanowił nowy rekord, a w ciągu całego tygodnia wzrósł o solidne 4,3%. DJIA również skończył tydzień na plusie ze wzrostem o 1,8%.

W najbliższym czasie temat Grecji zejdzie na drugi plan, mimo że negocjacje ws. pomocy finansowej będą trwały jeszcze kilka tygodni. Uchwalenie reform na jakiś czas oddaliło ryzyko Grexitu, a dzięki udzielonemu wsparciu pomostowemu Hellada będzie mogła spłacić najbliższe zobowiązania dla MFW oraz EBC. Obecny tydzień będzie uboższy w dane. Z tych ważniejszych warto zwrócić uwagę na wstępne odczyty lipcowych indeksów PMI w Niemczech, strefie euro, a także w Stanach. Na GPW w tym tygodniu startuje sezon wyników spółek za drugi kwartał.


Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tak jak można było się spodziewać dotarcie do okolic dolnego ograniczenia ponad dwuletniej konsolidacji skończyło się odbiciem w minionym tygodniu. Do środy na indeksie blue chipów mieliśmy typowo wakacyjny handel z małymi obrotami, a kurs osuwał się pod własnym ciężarem. Zmianę nastrojów przyniosła czwartkowa sesja, podczas której indeks wzrósł o 1,8%. Piątek niestety nie przyniósł dalszych wzrostów, a inwestorzy woleli zrealizować zyski uzyskane dzień wcześniej. W rezultacie kurs nie zdołał na stałe przebić poziomu 2300 pkt i w skali tygodnia WIG20 wzrósł jedynie o 0,6%. To właśnie poziom 2300 pkt jest najbliższym celem byków. Ważniejsze wsparcie niezmiennie zlokalizowane jest na poziomie 2225 pkt.
Wykres 2. J.W. Construction w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień był bardzo dobry dla posiadaczy walorów spółki J.W. Construction Holding, które zyskały na wartości aż 19,5%. Był to już 4 z rzędu wzrostowy tydzień. Po wydostaniu się z krótkoterminowego trendu spadkowego pod koniec czerwca notowania konsekwentnie przebijają kolejne opory. Najbliższe, to okolice 4,80-5,08 PLN, czyli szczyty ze stycznia 2014. 9-sesyjny RSI już od dłuższego czasu wskazuje na wykupienie rynku, jednak w tym momencie jest on już najwyżej od maja 2013.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry