20-04-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 kwietnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Indeks S&P 500 zanotował drugi wzrostowy tydzień z rzędu (+3,04%), co oznacza najdłuższą serię od lutego. Dane ekonomiczne opublikowane za marzec były delikatnie mówiąc słabe, doskonale odzwierciedliły nagłe zatrzymanie działalności gospodarczej spowodowane wdrażaniem środków ostrożnościowych. Inwestorzy kupowali jednak akcje licząc, że dynamika nowych infekcji bliska jest szczytów, a postęp w powstrzymaniu pandemii koronawirusa może wkrótce doprowadzić do częściowego otwarcia gospodarki. Amerykański indeks spółek technologicznych NASDAQ (+6,09%) przewyższył swoim tygodniowym wzrostem pozostałe indeksy. Mocne wzrosty pokazali producenci chipów, m.in. Microsoft (8,18%) i Apple (5,56%). Mocno rosły akcje Amazon.com (+16,30%) oraz akcje firm farmaceutycznych. Największa część tygodniowych wzrostów miała miejsce w USA we wtorek, kiedy to inwestorzy pozytywnie zareagowali na doniesienia o spowolnieniu wskaźników zakażeń koronawirusem i hospitalizacji pacjentów. Pozytywnie wpłynęły również doniesienia o gubernatorach gromadzących regionalne komitety, koordynujące stopniowe otwieranie się gospodarek. Za mocnym ruchem wzrostowym stały również transakcje gwałtownego zamykania krótkich pozycji („short squeeze”) na akcjach linii lotniczych, operatorów wycieczek oraz hoteli. Wtorek przyniósł również nieoficjalny początek sezonu raportowania wyników kwartalnych. JPMorgan Chase i Wells Fargo zgłosiły spadek zysków odpowiednio o 70% i 89%, podczas gdy Citigroup, która podała dane w środę, odnotowała spadek o 46%. Podczas gdy dochody banków odczuwają presję na niższe marże kredytowe z powodu spadających stóp procentowych i perspektywy rosnących niespłaconych kredytów, analitycy ankietowani przez FactSet oczekują, że inne sektory będą się miały nieco lepiej, a ogólny zysk dla S&P 500 spadnie o 14,5%.

W większości europejskie akcje zakończyły tydzień na plusach, wymazując wcześniejsze straty, zgodnie z ogłaszanymi wstępnymi krokami w celu złagodzenia ograniczeń związanych z wirusem. Indeks STOXX Europe 600 wzrósł o 0,50%. Inne rynki osiągały mieszane stopy zwrotu: niemiecki DAX wzrósł o 0,58%, francuski CAC 40 spadł o 0,17%, a włoski FTSE MIB spadł o 3,21%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii spadł o 0,95%.

                                                                                                                                                   MM Prime TFINiniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry