20-06-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 czerwca 2016 r.

Podsumowanie


W minionym tygodniu główne indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor czerwony. W skali całego tygodnia, francuski CAC40 zniżkował o 2,6%, brytyjski FTSE250 o 2,4%, a niemiecki DAX o 2,1%. W Stanach, NASDAQ stracił 1,9%, S&P500 1,2%, a DJI 1,1%. Światowe giełdy ogarnął strach przed Brexitem, toteż nastroje rynkowe zdecydowanie się pogorszyły. Niemniej jednak, niedzielne sondaże wykazały, że to zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE zdobyli nieznaczną przewagę. W zeszłym tygodniu odbyło się również posiedzenie FOMC. Stopy procentowe pozostały bez zmian. Podczas tradycyjnej konferencji Janet Yellen nie zasygnalizowała ewentualnej podwyżki stóp procentowych. W ostatnim czasie rynek oczekiwał, że ta nastąpi już w lipcu. Niemniej jednak, posiedzenie Fed de facto nie wpłynęło istotnie na rynek, który skupiony był na informacjach z Wielkiej Brytanii. Inwestorzy poznali także szereg danych ekonomicznych. W Stanach odbyła się publikacja dynamiki produkcji przemysłowej (-1,4% rdr) oraz sprzedaży detalicznej (2,5% rdr). Niniejsze dane zostały opublikowane także przez Chiny. Odczyty okazały się zgodne z oczekiwaniami rynku – tempo wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wyniosło kolejno 6% rdr oraz 10% rdr. Ponadto, warto zwrócić uwagę na dane ze strefy euro. Inflacja CPI wyniosła -0,1% rdr, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła o 2% rdr.

W ubiegłym tygodniu czerwień dominowała również na warszawskim parkiecie – WIG20 zniżkował o 1,6%, mWIG40 o 1,7%, natomiast sWIG80 stracił 3,2%. Widmo Brexitu powoduje, że polskie aktywa tracą na atrakcyjności, zwłaszcza w oczach inwestorów zagranicznych. Co więcej, wsparciem dla polskich indeksów nie były także najnowsze dane makroekonomiczne. Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 2,2% rdr w maju wobec 3,2% w miesiącu poprzednim, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła o 3,5% rdr (w poprzednim miesiącu odnotowano wzrost na poziomie 6%). Z drugiej strony, wskaźnik inflacji CPI pozytywnie zaskoczył (-0,9% wobec konsensusu rynkowego na poziomie -1%).

Wydarzeniem obecnego tygodnia będzie czwartkowe referendum dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Niemniej jednak, warto również zwrócić uwagę na wystąpienia prezesów ECB oraz Fed. We wtorek Mario Draghi będzie przemawiał w Parlamencie Europejskim, natomiast Janet Yellen zaprezentuje raport dotyczący polityki monetarnej. Inwestorzy poznają także dane ze Stanów – indeks wskaźników wyprzedzających oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku. Na uwagę zasługują również odczyty europejskich indeksów ZEW oraz indeksów PMI. Ponadto, poznamy wartość niemieckiego indeksu Ifo. W Polsce odbędzie się publikacja stopy bezrobocia.

Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W pierwszej części tygodnia WIG20 odznaczył się niewielką zmiennością. Niemniej jednak, czwartek przyniósł znaczące spadki, które były reakcją inwestorów na najnowsze sondaże dotyczące Brexitu. W piątek sentyment rynkowy uległ zdecydowanej poprawie, a indeks odrobił część strat. W efekcie WIG20 zakończył miniony tydzień na poziomie 1754 pkt. Oscylator RSI w dalszym ciągu pozostaje neutralny. Warto zauważyć, że indeks największych spółek zbliża się do tegorocznego dołka (1657 pkt). Wcześniej jednak rynek będzie musiał przełamać solidną barierę, którą stanowi psychologiczny poziom 1700 pkt. Ewentualnym oporem jest granica 1800 pkt.Wykres 2.Helio w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy Helio, której walory w skali całego tygodnia podrożały o 43%. Cena akcji przełamała linię długoterminowego trendu spadkowego. Dominacja byków została potwierdzona przez wysoki wolumen obrotów. Co więcej, średnie ruchome utworzyły formację złotego krzyża, a oscylator MACD wskazał sygnał kupna. W efekcie dalsze perspektywy wydają się bardzo obiecujące. Najbliższym oporem jest psychologiczna granica 6 zł. Z drugiej strony, oscylator RSI wskazał wykupienie rynku, toteż przed kolejną falą wzrostową można oczekiwać korekty.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry