13-10-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 października 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Fed zasiał sporo niepewności w serca inwestorów i w kolejnym tygodniu było to bardzo widoczne. Umacniający się dolar wraz z rosnącymi rentownościami amerykańskiego długu skutecznie drenowały kapitał z akcji, a napięcie wzmagało zbliżający się termin na uniknięcie „government shutdown” w USA, co ostatecznie się udało. To, jak silny jest strach przed akcjami, może potwierdzać brak dobrej reakcji na dane z USA, które sugerują obniżanie się presji inflacyjnej. Deflator PKB wypadł poniżej oczekiwań, podobnie jak wskaźnik PCE i wydatki Amerykanów. Na dodatek jeszcze mocniejszy spadek aktywności w przemyśle pokazał indeks Chicago PMI. Mimo to w USA nie udało się utrzymać optymizmu z początku piątkowej sesji, która ostatecznie skończyła się na minusie, podobnie jak i cały tydzień. Indeks S&P500 spadł o 0,7%. Podobna skala spadków miała miejsce na DAX-ie, a francuski CAC40 spadł o 1,1%.

Warszawska giełda tym razem już nie pokazała siły relatywnej. Indeks WIG spadł o 1,7%, przy czym spadki rozłożyły się mniej więcej na tym poziomie na duże, średnie i małe spółki. Rynek spadał więc ławą. Honor największych spółek ratowało Allegro, rosnące po dobrym odbiorze wyników finansowych o 8%. Całkiem nieźle radziły sobie banki, na czele z rosnącym o 4% Aliorem. To jednak nie zdołało zrównoważyć spadków telekomów, energetyki, Orlenu, sektora detalicznego (Dino, LPP, a przede wszystkim Pepco spadające o 22% po kolejnym profit warning). Po udanej, ale jednak oczekiwanej premierze Phantom Liberty, dalej sprzedawano CD Projekt, który spadał o 16%. Rynek zdaje się uwzględniać, że ogon sprzedażowy dodatku nie będzie nadmiernie długi, a studio czeka teraz długa przerwa w oknie wydawniczym tytułów AAA.

W tym tygodniu danych makro jest bardzo dużo – już w poniedziałek publikowane były indeksy PMI dla sektora przemysłu, jednak w większości były one zgodne z oczekiwaniami. Może więcej emocji dostarczy popołudniowa publikacja indeksu ISM dla przemysłu z USA, zwłaszcza że jest jeszcze zaplanowanych sporo wystąpień członków władz Fed. Poza tym w środę w planach jest prezentacja indeksów PMI dla usług z krajów Eurolandu, a z USA raportu ADP oraz indeksu ISM dla usług. Tydzień zakończy się mocnym uderzeniem, bo Departament Pracy poda oficjalne miesięczne dane za wrzesień z amerykańskiego rynku pracy – oczekuje się spowolnienia przyrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ze 187 do 165 tys.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry