22-04-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 kwietnia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


W świątecznym tygodniu na rynkach kapitałowych panował spokój, a inwestorzy nie chcieli podejmować pochopnych decyzji. W USA handel przebiegał przy małej zmienności, a problemem był układ danych – najważniejsze, czy wskaźnik PCE i PCE Core przypadały na Wielki Piątek, czyli dzień bez sesji. Dane te okazały się lekko korzystne, ale brak zmiany przekazu ze strony członków FOMC może już ten optymizm studzić. Przed piątkowymi danymi rynek wspomóc mógł jeszcze słaby indeks Chicago PMI. Tydzień zamknął się wzrostem indeksu S&P500 o 0,4%, a NASDAQ spadł o 0,3%. W obu przypadkach oznaczało to konsolidację lekko poniżej szczytów. W Europie Zachodniej dominował kolor zielony. DAX zyskał 1,6%, a CAC40 poszedł w górę o 0,7%.

W Warszawie, która w tym roku pozostaje maruderem, akurat świąteczny tydzień przyniósł pokaźne wzrosty, chociaż bez zadowalającej aktywności wolumenowej. Indeks WIG wzrósł o 2,2%. Przede wszystkim w górę ciągnęły go duże spółki – WIG20 zyskał 2,5%, a w indeksie tym pozytywnie wyróżniało się przede wszystkim LPP. Dobrze odebrane wyniki wraz z konferencją jeszcze bardziej szczegółowo wyjaśniającej (czy też dementującej) oskarżenia Hindenburga o handel z Rosją zostały bardzo dobrze odebrane przez rynek, a akcje spółki urosły o ponad 10%. Straty odrabiało Dino (+5%). Dalej bardzo mocno zachowuje się sektor bankowy, pozostając motorem obecnej hossy. Indeks mWIG40 wzrósł o 1,6%. Tam największy wkład we wzrosty mieli ING, Wirtualna Polska, Asbis, Ten Square Games i Benefit.

W tym tygodniu w poniedziałek już został opublikowany mocny indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu, pokazujący dobrą odporność sektora na wysokie stopy procentowe. We wtorek także nieco pozytywnie mogły być odebrane europejskie indeksy PMI dla przemysłu – dla strefy euro był on minimalnie powyżej prognozy, a do tego jeszcze inflacja HICP w Niemczech w marcu okazała się odrobinę mniejsza niż oczekiwano. To jednak może być za mało, aby sprostać obciążeniu w postaci przesuwania się oczekiwań na pierwszą obniżkę stóp w USA. Dlatego też to dane amerykańskie powinny być w najbliższych dniach kluczowe – a będą to jeszcze indeks ISM dla usług, raport ADP, a wreszcie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.  

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry