02-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 grudnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Znów doświadczyliśmy całkiem pozytywnego tygodnia na giełdach krajów Zachodu. Amerykańskim inwestorom wystarczą nawet nieznaczne pogłoski o przybliżeniu fazy pierwszej porozumienia handlowego z Chinami do zakupów akcji. Nadzieje te wzrosły po zapowiedziach zaostrzenia prawa dotyczącego kradzieży własności intelektualnej, co jest jednym z głównych postulatów USA. Z drugiej strony atmosferę popsuło podpisanie przez prezydenta Trumpa rezolucji popierającej protesty w Hong Kongu. Mimo wszystko główny nowojorski indeks S&P500 wzrósł w tygodniu o 1,0% osiągając historyczny rekord notowań.

Tak naprawdę główną pożywką do wzrostów jest odporność amerykańskiej gospodarki na zawirowania w handlu międzynarodowym. Raport o sprzedaży nowych domów w październiku okazał się lepszy od oczekiwań, a ceny nieruchomości wzrosły we wrześniu także bardziej niż się spodziewano. Wzrost PKB za III kwartał wyniósł 2,1% wobec prognozowanych 1,9% oraz 2,0% w przednim okresie. Zamówienia na dobra trwałego użytku w październiku wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca, choć analitycy wieszczyli spadek o 0,8%. Nowych bezrobotnych przybyło tylko 213 tys., czyli mniej niż tydzień temu i mniej niż spodziewano. Chyba tylko mniej istotne zmiana dochodów Amerykanów i indeks Chicago PMI nie spełniły oczekiwań.

Także europejskie giełdy skorzystały z lepszej koniunktury. Niemiecki DAX wzrósł o 0,6%, a francuski CAC40 o 0,2%. Co prawda sprzedaż detaliczna w Niemczech w pażdzierniku spadła w stosunku do września o 1,9%, bardziej niż szacunki, ale z drugiej strony poprawił się indeks zaufania konsumentów, a stopa bezrobocia wciąż pozostaje rekordowo niska. Rynki rozwijające się jednak generalnie traciły – indeks MSCI Emerging Markets spadł o 0,8%.

Na warszawskim parkiecie mniejsze spółki raczej zyskiwały – mWIG40 o 1,4%, sWIG80 o 1,1%, ale spadek WIG20 o 2,1% zdecydował o ujemnym wyniku WIG na poziomie -1,3%. Zdecydowała przede wszystkim podaż akcji banków, także w skutek niekorzystnego dla sektora orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich. Santander stracił 6,7%, PKO BP 6,4%, mBank 4,4%. Na plusie (+0,4%) został w zasadzie tylko Bank Peako, który na bilansie praktycznie nie posiada kredytów walutowych. Z największych spółek najmocniej wzrósł Lotos, o 5,0%, dzięki uruchamianej nowej instalacji EFRA.

Dziś poznaliśmy finalne odczyty indeksu PMI dla przemysłu za listopad, które okazały się dosyć pozytywne dla głównych gospodarek świata. W środę poznamy PMI dla usług oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej co do wysokości stóp procentowych (która prawie na pewno nie zmieni się). W czwartek opublikowane zostaną październikowe zmiana zamówień w przemyśle niemieckim i amerykańskim oraz dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro. W piątek zaś podany będzie ważny raport o rynku pracy w USA w listopadzie.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry