19-09-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 września 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami trudny tydzień dla inwestorów giełdowych, właściwie kolejny już taki w tym ciężkim roku, gdzie dominującym kolorem jest czerwień. Tym razem szyki rynkowi popsuł przede wszystkim odczyt inflacji CPI z USA za lipiec. Spadła ona z 8,5 do 8,3% r/r, ale to tempo dużo wolniejszego spadku niż się spodziewano, bo miało być 8,1%. Wystarczyło to, żeby rynek przypomniał sobie o sile jastrzębiego skrzydła w FOMC. Okres zamknięty przed najbliższą decyzją FOMC (ta środa) spowodował, że nie było nowych komentarzy, ale jednak dane jasno mówią, że jeśli dla Fed najważniejsze jest obecnie zduszenie inflacji, kolejna podwyżka o co najmniej 75 pb. jest niezbędna. Oliwy do ognia dolał jeszcze profit warning od FedEx-u, zwiększając obawy o stan globalnej gospodarki. Efektem tego jest spadek S&P500 o 5%, a NASDAQ-a aż o ponad 6%.

Na tym tle w Europie było dużo lepiej, ale akurat na GPW to tak dobrze nie wyglądało. Plany kolejnych windfall taxes dla sektora energetycznego i producentów węgla (co jest nowością) na początku tygodnia uderzyły mocno w notowania spółek z tych sektorów. Mocno na minusie tydzień skończyły spółki sektora energetycznego i węglowego, w czym nie pomogła też informacja od Bogdanki o obniżce planu rocznego wydobycia z powodu problemów geologicznych. Zapowiedź zmuszania banków do podwyżek oprocentowania lokat także wywołuje presję na wyceny zdołowanych banków. Efektem jest spadek indeksu WIG o 2,7%, tym razem napędzany przede wszystkim słabością spółek średnich, których indeks spadł aż o 5,5%.

W tym tygodniu bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, która zapadnie w środę. Poznamy też nowe projekcje makro członków FOMC, a po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa szefa Fed. Rynek liczy na 75 pb. podwyżki, a po ostatniej publikacji inflacji CPI bardziej realne (chociaż też raczej mało prawdopodobne) jest zaskoczenie wyższą niż niższą podwyżką. Poza tym warto zwrócić uwagę na piątkowe wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji, strefy euro oraz USA. Z Polski GUS poda ważne dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej za sierpień.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry