19-01-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 stycznia 2015

Podsumowanie tygodnia


Tydzień przebiegał w dosyć spokojnej atmosferze. Inwestorzy w jego pierwszej połowie prezentowali atmosferę wyczekiwania, bowiem 22 stycznia odbędzie się ważne posiedzenie EBC. W Polsce natomiast brak obniżki stóp procentowych przez RPP, w połączeniu z dosyć pokrętnym tłumaczeniem tej decyzji, niespecjalnie wpływały na obraz handlu na GPW. Niemniej wymaga zauważenia, że dominowała interpretacja jastrzębia (podkreślanie braku wpływu na inflację, środowisko niepewności), a złoty umacniał się. Wszystko jednak zmieniła niespodziewana decyzja SNB o urynkowieniu kursu franka w stosunku do euro, wywołująca jego nagłe umocnienie o kilkanaście procent. Niewiele pomogła jednoczesna obniżka korytarza stopy procentowej o 50 pb. Inwestorzy lawinowo zaczęli pchać kapitał w szwajcarską walutę. SNB nie wykluczył jednak ponownych interwencji w celu osłabienia franka, bowiem skala ruchu go zaskoczyła.

Przez decyzję SNB strasznie wzrosła rynkowa zmienność. Parkiety Europy Zachodniej wykazały się jednak dużą odpornością, bowiem po początkowych spadkach, zaczęły szybko odrabiać straty. W efekcie DAX wzrósł aż o 5,4%, ustanawiając także nowe historyczne maksimum na poziomie 10 207, 97 pkt. CAC40 zwyżkował o 4,8%, a FTSE spadł o 0,6%. W USA natomiast ciąg dalszy korekty (spadek S&P500 o 1,2%), ale spowodowany przede wszystkim taniejącą ropą naftową, a nie decyzją SNB. Obrona 2000 pkt przez S&P500 jest jednak pozytywnym symptomem. Natomiast zwracamy uwagę, że dobre zachowanie rynków w strefie euro to prawdopodobnie efekt wzmożonych oczekiwań na wprowadzenie QE przez EBC 22 stycznia, czyli w ten czwartek. Jest to możliwy scenariusz, ale alternatywą jest argument pojawienia się turbulencji i niepewności na rynkach finansowych, w związku z czym M. Draghi może zapewnić o gotowości uruchomienia dodatkowych stymulantów, ale będzie z tym czekał na spokojniejsze warunki rynkowe. To mogłoby krótkoterminowo przyczynić się do realizacji zysków, jednak w dłuższym terminie można być wciąż optymistą co do losu takich indeksów jak DAX czy CAC40.

Na GPW natomiast bardzo dużo znaczą banki, a tymczasem polskie banki na potęgę udzielały kredytów we frankach przed wybuchem kryzysu finansowego. Chociaż ryzyko dużej niespłacalności wydaje się małe (tak mówią stress testy KNF-u), to czynnik psychologiczny wszedł także w grę, i tracił cały sektor, z czego takie banki jak Millenium i Getin Noble (z mocną ekspozycją na hipoteki we frankach) zniżkowały nawet o kilkanaście procent w czwartek. WIG20 zakończył tydzień spadkiem o 3,6%, a mWIG40 spadkiem aż o 4,2% (duży udział Getinu i Millenium). SWIG80 zniżkował tylko o 1,3%. W tym tygodniu mamy dane o produkcji przemysłowej, a także indeksy PMI strefy euro.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 powinien teoretycznie zamknąć tydzień w okolicach 2350 pkt, czyli trwać w zawieszeniu przed posiedzeniem EBC. Jednak decyzja SNB skutecznie popsuła nastroje. Nastąpił wzrost obrotów na spadkach, a tydzień został zamknięty spadkiem o 3,6%. Technicznie wygląda więc na to, że mieliśmy do czynienia jedynie z ruchem powrotnym po wybiciu się dołem kursu dołem z formacji trójkąta. Rzutem na taśmę udało się zamknąć tydzień powyżej 2250 pkt. Obecnie ważną strefą wsparcia jest 2225-2250 pkt. Jej przebicie mogło zintensyfikować spadki. Ważne opory to 2300 i 2350 pkt, przy czym dopiero pokonanie tego ostatniego wyraźniej poprawiłoby sytuację byków.


Wykres 2. Getin Noble w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Ubiegły tydzień był zdecydowanie nieudany dla polskich banków, z których negatywnie wyróżnił się Getin Noble, spadając aż o 21,2%. Przyniosło to poważne techniczne konsekwencje w postaci przełamania ważnego wsparcia na poziomie 2,03, a także psychologicznego poziomu 2,00 PLN. Handel na spadkach był duży, a spółka dodatkowo porusza się w średnioterminowym trendzie spadkowym, co jeszcze wzmaga siłę sygnałów sprzedaży. Najbliższym wsparciem jest poziom 1,73 PLN, ale tak naprawdę poważną barierą mogą być dopiero okolice 1,50 PLN. Negacją sygnałów sprzedaży byłby wzrost kursu powyżej 2,03 PLN, co wydaje się dosyć trudne do wykonania.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie

do pobrania:

Przewiń do góry