19-10-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 października 2015 r

Podsumowanie tygodnia


Po udanym poprzednim tygodniu na światowych giełdach przyszedł czas na korektę. Na plus należy zaliczyć fakt, że na najważniejszych parkietach udało się utrzymać wcześniej wypracowane wzrosty. Takie chwilowe ostudzenie rynków może być pomocne przed kolejnym atakiem byków. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, że niedawne wzrosty były jedynie korektą w trendzie spadkowym i trzeba się przygotować na kolejne spadki. Najszybszą wskazówką powinien być kierunek wybicia z utworzonych w minionym tygodniu konsolidacji na najważniejszych indeksach. Niemniej jednak dopóki poszczególne indeksy giełdowe nie przebiją wrześniowych maksimów, co utworzyłoby formacje podwójnego dna, o większych wzrostach możemy zapomnieć. W minionym tygodniu najważniejszymi publikacjami były dane dot. inflacji. Finalne indeksy CPI potwierdziły deflacyjne wstępne odczyty m.in. w niemieckiej i polskiej gospodarce. Dość mieszanie wypadły publikacje z Chin, gdzie bilans handlu zagranicznego wypadł znacznie lepiej od konsensusu, za to słabo wypadł import, który spadł o 20,4% r/r. Słabo wypadł również indeks CPI – wzrost o 1,6% vs. prognoza 1,8%. Słabe dane mogą poskutkować kolejnymi działaniami Ludowego Banku Chin w celu ożywienia tamtejszej gospodarki. Jeśli chodzi o najważniejsze europejskie parkiety, to w skali tygodnia DAX zanotował symboliczny wzrost o 0,1%, paryski CAC40 nie zmienił swojej wartości, natomiast londyński FTSE250 zniżkował o 1,1%. W Warszawie indeks szerokiego rynku stracił 0,6%, WIG20 spadł o 1%. Jeśli chodzi o drugą i trzecią linię walorów, to mWIG40 nie zmienił swojej wartości w porównaniu do zamknięcia z poprzedniego tygodnia, a sWIG80 wzrósł zaledwie o 0,1%. W tym tygodniu na warszawskiej GPW ciążyć mogą nadchodzące wybory parlamentarne, które mogą skutecznie powstrzymywać inwestorów przed odważniejszym handlem.

W minionym tygodniu giełdy w Stanach zaliczyły nieduże wzrosty. Indeks S&P500 wzrósł o 0,9%, DJIA zyskał 0,8%, natomiast NASDAQ wypadł najlepiej aprecjonując o 1,2%. Jeśli chodzi o dane makro, to zawiodła wrześniowa sprzedaż detaliczna – wzrost m/m o 0,1% vs. prognoza 0,2%. Indeks PPI za wrzesień również wypadł słabo zniżkując o 1,1% r/r. Pozytywnie wypadła za to inflacja CPI, która nie zmieniła się w stosunku do września ubiegłego roku, a w ujęciu bazowym zanotowała wzrost o 1,9% r/r vs. prognoza 1,8%. Produkcja przemysłowa za wrzesień zanotowała zgodny z konsensusem spadek o 0,2%.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na publikacje nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce i w Chinach, a także wstępne indeksy PMI oraz Conference Board. W czwartek EBC podejmie decyzję ws. stóp procentowych, ale ważniejsza będzie zapewne późniejsza konferencja. Dane z Chin o PKB, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były z grubsza bez zaskoczeń.


Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W minionym tygodniu indeks WIG20 zniżkował o 1%, co przy znacznie mniejszym obrocie niż tydzień wcześniej wpisuje się w scenariusz konsolidacji po ostatnich wzrostach. Ucieczka z krótkoterminowej konsolidacji, której zakresem jest przedział 2105-2150 pkt., da krótkoterminowy sygnał kupna/sprzedaży w zależności od kierunku wybicia. Jeśli zrealizuje się scenariusz wyjścia górą wzrosty powinny sięgnąć co najmniej 2200 pkt., czyli wrześniowego szczytu. Pokonanie tego oporu utworzy formację podwójnego dna, co skutkować będzie dalszym ruchem na północ. Ewentualne zwycięstwo podaży może doprowadzić do kolejnego testowania okrągłego poziomu 2000 pkt.


Wykres 2. CI Games w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę minionego tygodnia naszym zdaniem zasłużył CI Games, który zaliczył drugi z rzędu mocno wzrostowy tydzień. W ciągu ostatnich 5 sesji walory spółki podrożały o 10,6%. Po wydostaniu się z konsolidacji w postaci chorągiewki 7 października w minionym tygodniu wzrosty były kontynuowane. Byki poradziły sobie z oporem na wysokości 22,48 zł w postaci tegorocznego maksimum wyznaczonego w sierpniu. Kolejnym celem będzie szczyt z kwietnia 2013 roku, czyli poziom 25,09 zł. CI Games od połowy maja bardzo mocno zwyżkuje. W ciągu 5 miesięcy kurs akcji wzrósł ponad 2-krotnie. Na wykresie 9-sesyjnego oscylatora RSI uformowała się dywergencja niedźwiedzia, co może zapowiadać odwrócenie się trendu na spadkowy.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry