19-02-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 lutego 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu mieliśmy do czynienia z nietypową sytuacją – wzrosty na światowych giełdach miały miejsce przy spadających indeksach amerykańskich. Ta korekta była jednak nieznaczna: wynik S&P500 to -0,4%, NASDAQ -1,3%, DAX +1,1%, CAC40 +1,6%, WIG +2,2%, WIG20 +2,7%, mWIG40 +1,5%, sWIG80 -0,1%.

Inwestorzy w USA po serii 5 wzrostowych tygodni częściowo sprzedawali akcje przestraszeni odbiciem inflacji. W styczniu wskaźnik CPI wzrósł o 0,3% wobec spodziewanych 0,2%, ceny producenckie także o 0,3%, a bazowa inflacja rośnie o 3,9% wobec celu Fed w wysokości 2,0%. Wszystko to oddala w czasie spodziewany początek obniżania stóp procentowych.

Niemieckie akcje zyskują pomimo negatywnych sygnałów z krajowego przemysłu. Prawdopodobnie trwa gra pod luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Francuskiej giełdzie natomiast pomagają bardzo dobre wyniki finansowe spółek za IV kwartał 2022 r.

Wśród mocno zyskujących polskich największych spółek prym wiodły banki. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe to gwarancja sutych zysków, zaś największe do tej pory problemy w postaci kredytów frankowych i wakacji kredytowych już wyczerpały swój potencjał negatywnych zaskoczeń. Najwięcej, bo 15,2% zyskał mBank, dotknięty ostatnie szczególnie mocno przez te bolączki. Na drugim biegunie tracące 6,0% PGE – energetyce ciążą spadające ceny energii elektrycznej przy odsuniętej kwestii restrukturyzacji sektora.

We wtorek czeka nas pakiet danych krajowych za styczeń dotyczących zatrudnienia, płac i produkcji przemysłowej. Natomiast w czwartek poznamy wstępne odczyty PMI za luty z krajów europejskich oraz z USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry