25-09-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 września 2023 r.

Podsumowanie tygodniaZa nami całkiem niezły dla rynków giełdowych tydzień, z wyraźną przewagą wzrostów, szczególnie w Europie. Podwyżka stóp procentowych przez EBC jakoś tego optymizmu nie zepsuła. Chociaż prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok została ścięta, a inflacji podwyższona, to pozytywnie odebrano frazy z konferencji o tym, że większość miar inflacji bazowej zaczęła spadać. Sentyment do akcji wspomogły jeszcze kolejne programy stymulacyjne z Chin mające na celu ożywić tamtejszy rynek nieruchomości i wspomóc płynność banków, na czele z kolejną obniżką stopy rezerw obowiązkowych. Indeks DAX zyskał 0,9%, a CAC40 aż 2%. Natomiast w USA końcówka tygodnia była gorsza, szczególnie dla spółek technologicznych. Ogólnie dla tamtejszych akcji negatywnie mogły wyglądać kolejne mocne dane z gospodarki, stawiające Fed pod ścianą. Indeks S&P500 zyskał 0,4%, ale już NASDAQ stracił 0,2%.

W Warszawie przeważały dobre nastroje, ale nie dotyczyło to oczywiście wszystkich segmentów rynku. Prym wiodły duże spółki z WIG20, ale tym razem palmę pierwszeństwa dzierżyły spółki surowcowe. Chiny pomogły miedziowemu KGHM-owi (+5,9%), ale też JSW zyskującemu aż 16% na fali wzrostu cen węgla koksującego. Dobrze wyglądał też sektor finansowy. Za to fatalny tydzień zaliczyło Pepco, spadające o 11,9% po ogłoszeniu profit warning oraz rezygnacji CEO. Indeks mWIG40 za to minimalnie spadł. Tu było kilka spółek notujących spektakularne wzrosty, jak Bogdanka czy Ciech (po wezwaniu od KI Chemistry), ale to jednak nie przykryło faktu, że sporo spółek spadało, w tym korygował się sektor deweloperski. Małe spółki zyskały tylko 0,3%. Indeks WIG poszedł w górę o 1,2%. Nieco zamieszania mógł przysporzyć fakt, że był to tydzień z wygasaniem kontraktów.

Punktem centralnym bieżącego tygodnia jest środowa decyzja FOMC ws. stóp, gdzie oczekuje się pozostawienia ich bez zmian. Rynek pozna jednak najnowsze prognozy makro oraz wysłucha konferencji J. Powella po posiedzeniu. Poza tym z danych makro ważne będą kolejne indeksy koniunktury przemysłu i nieruchomości z USA, a także wstępne wartości indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług z Niemiec, Francji, strefy euro i USA. Z Polski GUS poda ważne dane o dynamikach produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry