18-05-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 maja 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Już drugi miesiąc trwa stan względnej równowagi na rynkach po marcowym załamaniu i szybkiej częściowej korekcie. Zmienność mocno spadła. Wyczuwa się atmosferę ostrożnego optymizmu. W zeszłym tygodniu został on nieco wygaszony między innymi przez ostrzeżenia głównego epidemiologa USA dr. Anthony’ego Fauciego, który z rezerwą odniósł się do zbyt szybkiego odmrażaniem gospodarki. Nie pomógł także Trump, który krytykę względem Chin zaczyna transferować także na kwestie porozumienia handlowego, ani republikanie sprzeciwiając się kolejnemu programowi wsparcia gospodarczego zaproponowanego przez demokratów. Z kolei pozytywne dane nadchodzą z Chin, gdzie produkcja przemysłowa już wraca do poziomów sprzed epidemii, a społeczeństwo wydaje się zapominać o jeszcze niedawnym strachu.

W efekcie główny amerykański indeks giełdowy S&P500 spadł w ciągu tygodnia o 2,3%, a technologiczny NASDAQ po raz kolejny zachował się lepiej, bo stracił tylko 1,2%. Niemiecki DAX i francuski CAC40 już dużo gorzej – spadły odpowiednio o 4,0% i 6,0%. Europa jest postrzegana jako bardziej zależna od handlu międzynarodowego, poza tym stymulacja fiskalna i monetarna napotyka większe problemy, jak np. ostatni sprzeciw niemieckiego trybunału konstytucyjnego czy kwestia nierównowag pomiędzy poszczególnymi krajami strefy euro. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets stracił 1,2%.

Polska giełda także zanotowała spadki, przy czym WIG o 2,0%, WIG20 o 2,1%, mWIG40 o 2,3%. Mniejsze spółki z sWIG80 zaś po raz kolejny zachowały się lepiej, zyskując 0,2%. Wśród największych spółek po ok. 4-5% zyskały odbijające z opóźnieniem CCC i PGE oraz bijący kolejne szczyty CD Projekt. Najmocniej, bo 7,9%, traciły z kolei akcje Dino, gdyż inwestorzy uznali że sieć sklepów nie zasługuje na tak wysoką wycenę, patrząc na nienajlepsze wyniki konkurentów, czyli Eurocash i Jeronimo Martins. Jak pokazało opublikowane w piątek po sesji sprawozdanie Dino, obawy te okazały się niepotrzebne.

Wśród wydarzeń nadchodzącego tygodnia lepiej nie koncentrować się na retrospektywnych raportach, pokazujących rozmiar szkód spowodowanych pandemią, jak np. stan rynku pracy w USA. Bardziej istotne sa te wskazujące na tempo odbijania gospodarki. Takimi mogą czwartkowe wstępne odczyty PMI za maj dla krajów europejskich i USA.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry