18-05-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 maja 2015 r.

Podsumowanie tygodnia


Na głównych europejskich parkietach w minionym tygodniu dominowały spadki o skali podobnej do wcześniejszych tygodniowych wzrostów. Na DAX-ie (zanotował spadek o 2,2%) zanegowana została świeczka odwrotu, tym samym wciąż ryzyko zejścia do 11 tys. pkt jest dosyć spore. Paryski CAC40 również zniżkował, ale w nieco mniejszej skali – o 1,9%. Przez większą część tygodnia dalej w odwrocie były obligacje skarbowe. Niemieckie bundy odrobiły nieco strat dopiero pod koniec tygodnia. Zjawisko wzrostu rentowności obligacji skarbowych jest gwałtowne, a biorąc pod uwagę, jak mocno zostały one „napompowane”, rynek obawia się pęknięcia bańki. Do tego wzrosty eurodolara nie sprzyjają konkurencyjności europejskiej gospodarki. Obserwujemy spory rozdźwięk między tym, co dzieje się w strefie euro, a tym co na Wall Street. W zeszłym tygodniu indeks S&P500 zyskał 0,3%, dobijając blisko rekordowego poziomu. DJIA poszedł w górę o 0,4%, także blisko historycznego maksimum. Straty z korekty powoli odrabia też NASDAQ, zyskujący 0,9%. Paradoksalnie giełdzie w Stanach pomagają słabsze odczyty z tamtejszej gospodarki (przede wszystkim gorsze od oczekiwań dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej), które odraczają w czasie decyzję o pierwszej podwyżce stóp procentowych.

Tym razem warszawska GPW nie oparła się europejskiej korekcie i zanotowała czerwony tydzień. WIG20 spadł o 1,3%, będąc głównym winowajcą czerwieni na WIG-u (-0,8%). Średnie spółki radziły sobie nieźle – mWIG40 deprecjonował tylko o 0,2%. Mocniej spadały maluchy z sWIG80, bo o 0,8%. Indeksowi blue chipów ciążyły przede wszystkim walory PKO BP i PGNiG. W przypadku największego polskiego banku rynkowi nie spodobały się zaprezentowane wyniki, po których walor stracił aż 5,2%. Udział PKO BP w indeksie WIG20 jest największy i wynosi aż 14%, stąd jego spadek przełożył się na zniżkę indeksu o 0,73%. Drugim problematycznym walorem było PGNiG, gdzie inwestorzy z zaniepokojeniem przyjęli informację o arbitrażu z Gazpromem, gdyż oczekiwano, że strony dogadają się od razu polubownie co do niższych opłat za importowany z Rosji gaz. Po tej informacji PGNiG tracił ponad 8%, ale udział spółki w indeksie jest dużo mniejszy i wynosi niecałe 5%. Kończący się sezon wyników spółek również miał swoich negatywnych bohaterów. Mocno stracili akcjonariusze Action i TelForceOne, które to rozczarowały wynikami.

Ogólny obraz i zachowanie GPW podczas spadków na DAX czy CAC40 postrzegać należy jako pozytywne, z szansami na kontynuację hossy. Kluczowe w tym tygodniu będą odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji i strefy euro, a także analogiczne dane dla przemysłu z USA. Natomiast dla GPW ważne będzie też to, czy dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej potwierdzą mocniejsze ożywienie w naszej gospodarce.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po tym jak wcześniej WIG20 zyskał 1,3%, w ubiegłym tygodniu stracił dokładnie taką samą procentowo wartość. Nie należy tego jednak traktować jeszcze jako słabości strony popytowej. WIG20 konsoliduje wokół poziomu 2500 pkt, tuż pod oporem na 2560 pkt. W tej konsolidacji spadają obroty, a więc wygląda na to, że jest to przystanek przed większym ruchem. Wybicie ponad 2560 pkt otworzy drogę do poziomu 2634 pkt, czyli maksimum z 2013 r. Natomiast jako ważne wsparcie traktujemy poziom 2476 pkt, którego złamanie generowałoby ryzyko spadku indeksu o kolejne 100 pkt.


Wykres 2. CD Projekt w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Informacje o dobrych recenzjach i odbiorze Wiedźmina 3 wywindowały kurs dewelopera gier komputerowych CD Projekt na nowe historyczne maksimum ustanowione na poziomie 25,74 PLN w środę. Ten poziom jest jednocześnie najbliższym oporem. W zeszłym tygodniu kurs wzrósł o 19%, przy wyraźnym wzroście obrotów, co potwierdza charakter wybicia z konsolidacji. Póki kurs nie zejdzie poniżej 22 PLN, sygnał kupna będzie aktualny. Patrząc na rozgrzany oscylator RSI w rejonach mocnego wykupienia, należy spodziewać się jakiejś korekty. Jeżeli przybierze ona formę płaskiej konsolidacji, szanse byków na kontynuacje ruchów wzrosną. Warto pamiętać o tym, że data premiery Wiedźmina 3 przypada już 19 maja, a więc w tym tygodniu.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry