18-11-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 listopada 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Szósty tydzień z dodatnim wynikiem na amerykańskich giełdach dobiegł końca. S&P500 wzrósł o 0,9% a NASDAQ o 1,2%. Przyczyny wzrostów są te same co zawsze: nadzieja na porozumienie handlowe USA-Chiny, dobre wyniki kwartalne spółek oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się spowolnienia w sektorze przemysłowym na całość gospodarki. Obserwujemy trwanie tej dychotomii w ekonomii: produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych za październik spadła o 0,8% miesiąc do miesiąca, bardziej od oczekiwań, zaś sprzedaż detaliczna za ten sam okres wzrosła o 0,3%, lepiej niż się spodziewano, po wrześniowym spadku o taki sam procent. Te nieokreśloność skłania szefa banku centralnego Jerome Powella do wstrzymania się z dalszymi obniżkami stóp procentowych. Tak naprawdę jednak powyższe czynniki stały za pięknym odbiciem amerykańskiej giełdy po sierpniowych silnych spadkach, jednak dopiero teraz mają wyraz w konkretnych opublikowanych danych.

Innym aspektem bieżącej sytuacji to bardzo niska zmienność. Od ponad miesiąca nie było sesji w Nowym Jorku ze zmianą głównego indeksu powyżej 1%. Indeks VIX obrazujący zmienność jest już bardzo nisko. Historyczne wzorce wskazują, że po okresie niewielkich wahań zazwyczaj mieliśmy do czynienia z dynamiczną korektą, która jednak raczej nie przeradzała się w większą bessę. Historia jednak tak naprawdę nie lubi się powtarzać, więc inwestor giełdowy powinien być przygotowany na każdą okoliczność. Zeszły tydzień był mniej łaskawy dla giełd krajów mniej rozwiniętych. DAX wzrósł o symboliczne 0,1%, WIG spadł o 0,7%, przede wszystkim przez większe spółki z WIG20, który zniżkował o 1,0%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets zaś stracił 1,5%.

Na warszawskim rynku mieliśmy do czynienia z korektami dotychczasowych trendów. Ze spółek z WIG20 najsilniej rosły mocno wcześniej doświadczone Alior (+5,8%) i CCC (+4,2%). Mocno traciły natomiast PGE (-4,3%), odreagowując radość inwestorów po utracie stanowiska przez ministra Tchórzewskiego, oraz Lotos (-4,3%) i PKN Orlen (-3,0%), w ślad za gwałtownie spadającymi marżami rafineryjnymi. Trend rosnący był natomiast kontynuowany przez telekomy: Play (+3,3%) i Orange (+4,4%) zyskują dzięki zakończeniu wojny cenowej na rynku.

Nadchodzący tydzień jest uboższy w wydarzenia ekonomiczne, będzie raczej okazją do kontemplacji protokołów z posiedzeń Fed, ECB i RPP. Dopiero w piątek może zrobić się ciekawiej, kiedy PMI opublikuje wstępne odczyty stanu koniunktury w krajach europejskich, a GUS poda dynamikę produkcji przemysłowej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry