18-12-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 grudnia 2023

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień to silne wzrosty na amerykańskich giełdach, z Europą pozostającą w tyle. Wyraźnie spadająca inflacja w USA napędza nadzieje na luzowanie polityki monetarnej i podsyca popyt na akcje. Główne indeksy S&P500 i NASDAQ po wzroście odpowiednio o 2,5% oraz 2,9% są już blisko historycznych szczytów. Tymczasem niemiecki DAX stracił 0,1%, zaś francuski CAC40 zyskał 0,9%, ale te indeksy niedawno właśnie osiągnęły swoje maksima. W Warszawie obserwowaliśmy wzrost WIG o 0,7%, WIG20 o 0,6%, mWIG40 o 0,4% a sWIG80 o 2,7%. Polskie indeksy też biją historyczne osiągi, może z wyjątkiem WIG20. Zanosiło się na jeszcze lepsze wyniki, ale piątkowe wygasanie kontraktów wygenerowało też dużą podaż akcji w ostatniej godzinie handlu.

Wydarzeniem tygodnia było środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Co prawda stopy procentowe nie zostały zmienione, ale z komunikatu wyraźnie wybrzmiał bardziej gołębi ton. Pozytywna reakcja rynków była wzmocniona przez publikację wskaźnika inflacji producentów, która okazała się niższa od oczekiwań. Atmosfery nie popsuły istotnie późniejsze tonowanie nastrojów przez innych członków Fed czy wysoki odczyt sprzedaży detalicznej za listopad.

Wśród polskich największych spółek spektakularny wzrost spotkał notowania Allegro +13,4%, wspierane przez realizowany skup akcji własnych. Zyskujące o 6,5% akcje Pepco to kolejny tydzień odbicia po wcześniejszych katastrofalnych spadkach. Na drugim biegunie znalazły się akcje banków z tracącym aż -5,3% mBank, wskutek także kolejnych negatywnych wyroków TSUE.

W nadchodzącym przedświątecznym tygodniu poznamy przede wszystkim dane makro z Polski za listopad: w środę produkcję przemysłową i stan rynku pracy, a w czwartek sprzedaż detaliczną i produkcję budowlano-montażową. Rynek spodziewa się wzrostów płac, sprzedaży i produkcji oraz spadku cen producentów. Jeśli liczby będą niższe, zaczniemy się ponownie zastanawiać nad obniżkami stóp procentowych. 

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 Przewiń do góry