24-01-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 stycznia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


W 2022 r., a przynajmniej na jego początku, w szczycie omikronowej fali pandemii, temat ten oddaje pola walce z inflacją i poczynaniom Fed. W tym momencie mocno restrykcyjne podejście do Omikronu stosowane jest przede wszystkim w Azji, co może odcisnąć swoje piętno na danych za I kw. z Chin, a także wpłynąć na dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw (pierwsze sygnały o problemach w chińskich portach i zamykanych fabrykach pojawiały się w zeszłym tygodniu). Natomiast giełda w USA, a tym samym też rynki Europy Zachodniej, pozostają pod większym wpływem tego, jakie sygnały płyną z Fed. Tymczasem w zeszłym tygodniu członkowie FOMC byli raczej jednomyślni w kwestii podwyżek stóp w marcu. Konieczne jest też przyspieszanie tempa taperingu i być może redukcja bilansu Fed. Rosnące rentowności amerykańskiego długu sygnalizują spodziewane ruchy. Negatywnie oddziałuje to przede wszystkim na sektor technologiczny, który w USA ma duży udział – NASDAQ spadł w zeszłym tygodniu ponownie, tym razem o 1,03%, a S&P500 sporo mniej, bo o 0,5%. W Europie nastroje były lekko negatywne.

W tym środowisku na początku roku bardzo dobrze radzi sobie warszawska giełda. W tym roku indeksy póki co głównie zyskują. W minionym tygodniu indeks WIG urósł o 2,28%, a jego motorem napędowym były zdecydowanie duże spółki – WIG20 wzrósł o 2,83%. Pośród nich prym wiodło zdołowane Allegro, rosnące o ponad 10% i to bez jakiejś wyraźnie pozytywnej informacji. Do wzrostów wrócił też sektor bankowy. Zakładając dalsze podwyżki stóp procentowych, sytuacja makro dla sektora robi się bardzo dobra. Mamy więc kontynuację zapoczątkowanego wcześniej trendu wzrostowego. Odbiła też energetyka. Natomiast plany fuzji PKN z Lotosem i w przyszłości z PGNiG nie spodobały się inwestorom podmiotów mających być obiektami przejęcia – Lotos stracił ponad 5%, a PGNiG stracił 2,7%. Patrząc szerzej na rynek to indeks mWIG40 wzrósł już tylko o 1,1%, a sWIG80 o 1,64%.

W tym tygodniu najważniejsze dane z Chin zostały już opublikowane – dynamika PKB za IV kw. oraz produkcja przemysłowa pozytywnie zaskoczyły, ale za to gorsza sprzedaż detaliczna w grudniu sygnalizuje problemy z konsumpcją i społecznym strachem przed pandemią. W dalszej części tygodnia warto jeszcze spojrzeć na indeks ZEW z Niemiec, indeks NY Empire State, indeks Fed z Filadelfii z USA i dane z tamtejszego rynku nieruchomości. Ze strefy euro najważniejszym odczytem będzie inflacja konsumencka za grudzień. Dla GPW w pewnej mierze istotny może być piątkowy zestaw danych z Polski – dynamika produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej za grudzień.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry