17-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 sierpnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień okazał się kolejnym całkiem niezłym okresem dla rynków kapitałowych. Przeważały wzrosty, a nastrojów nie popsuło ani to, że pandemia koronawirusa globalnie wcale nie słabnie, a w USA regularnie notuje się po 50-60 tys. dobowych nowych przypadków, ani to, że pakietu pomocowego dla bezrobotnych w USA jak nie było, tak nie ma. Wg najnowszych informacji zaangażowanych polityków postępy w negocjacjach są niewielkie i jeśli mówi się o osiągnięciu kompromisu to w terminie tygodni, a nie dni. Tymczasem już dane o sprzedaży detalicznej za lipiec okazały się gorsze od oczekiwań, dlatego też bez wsparcia rządowego amerykański konsument w sierpniu może znacznie mniej wspierać gospodarkę. W tym momencie jednak ważniejszy dla rynków jest fakt, że kończący się powoli sezon wyników przyniósł więcej pozytywnych zaskoczeń, szczególnie na poziomie zysków na akcje (z zaraportowanych do tej pory 22% spółek pokazało lepsze od oczekiwań EPS-y). Można zaryzykować tezę, że gdyby nie zaostrzenie relacji z Chinami na płaszczyźnie technologicznej, NASDAQ byłby już dużo wyżej. Tymczasem w zeszłym tygodniu i tak zanotował on minimalny plus, a indeks S&P500 urósł o 0,64%. Lepsza była sytuacja w Europie, gdzie DAX zyskał 1,7%, a CAC40 1,5%.

Na warszawskim parkiecie bliżej było do europejskich nastrojów. Indeks WIG urósł o 1,74%, przede wszystkim dzięki dużym spółkom z WIG20, który to zwyżkował o 2,16%. Odżyły notowania banków (mBank zyskał ponad 10%, a Alior i PKO BP ponad 7%), chociaż bez specjalnego powodu. Można to nazwać odreagowaniem, ale raczej sektor bankowy w obecnym środowisku niskich stóp procentowych nie ma przed sobą zbyt dobrej perspektywy i bazowanie większego ruchu właśnie na bankach jest strategią wątpliwą. Średnie spółki radziły sobie nieco gorzej (mWIG40 wzrósł o 1,25%). Mocną kontrybucję wniósł zyskujący po dobrych wynikach za II kw. restauracyjny AmRest, kończący tydzień niemal 20% na plusie. Z kolei na małych spółkach obserwowaliśmy lekkie spadki (sWIG80 spadł o 0,26%), co jest pokłosiem dalszej korekty na spółkach zyskujących podczas pandemii. Duży udział inwestorów indywidualnych tylko pogłębia zmienność.

W tym tygodniu z danych makro z lokalnego podwórka na pewno warto zwrócić uwagę na lipcową dynamikę produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Natomiast patrząc globalnie to najważniejsze mogą być wstępne dane o aktywności w przemyśle i usługach mierzone indeksami PMI z Niemiec, Francji, Eurolandu oraz USA. Pod kątem oceny dyskusji i nastawienia FOMC, istotny będzie środowy opis ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry