16-09-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 września 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


W ostatnich tygodniach giełdy na świecie odbijały, gdyż antycypowały spodziewaną poprawę w otoczeniu polityczno-gospodarczym. I faktycznie, ubiegły tydzień przyniósł częściową realizację tych życzeń. Na froncie wojny celnej chińsko-amerykańskiej doszło do złagodzenia, gdyż przed 70 rocznicą utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej Pekin z jednej strony wycofał nałożenie ceł na część importowanych dóbr, przede wszystkim rolnych, a z drugiej strony prezydent Trump poprzez Tweetera ogłosił przesunięcie terminu wprowadzenia ceł na towary azjatyckie. Do ostatecznego porozumienia jeszcze daleko, ale już sam fakt wstrzymania eskalacji wystarcza do przyjęcia optymistycznego nastawienia przez inwestorów.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym po raz pierwszy od kilku lat zdecydowano o cięciu depozytowej stopy procentowej z -0,4% na -0,5% oraz o powrocie do programu luzowania ilościowego poprzez skup z rynku wtórnego obligacji skarbowych wartości 20 miliardów euro miesięcznie. EBC potwierdził przekonanie rynków, że jest gotów na wiele byleby utrzymać wzrost gospodarczy.

Powyższe czynniki sprawiły, że amerykańskie indeksy giełdowe znów zbliżają się do historycznych szczytów. S&P500 wzrósł o 1,0%, a technologiczny NASDAQ o 0,9%. Szczególnie entuzjastycznie zareagowała giełda niemiecka – DAX wzrósł o 2,3%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets także kontynuuje silne odbicie – tym razem o 1,9% w skali tygodnia. Polskie duże spółki także dołączyły do światowego peletonu – WIG20 zyskał 3,7%, w czym mieszczą się także poniedziałkowe wzrosty stanowiące odrobienie luki do innych giełd z poprzedniego tygodnia. W rajdzie tym zupełnie nie uczestniczyły pozostałe spółki – mWIG40 oraz mWIG80 spadły po 0,2%. Wskutek powyższego WIG wzrósł o 2,7%.

Spośród składników WIG20 w zeszłym tygodniu obserwowaliśmy wyraźny rozjazd. Wiele spółek zyskało ponad 4% - Dino, KGHM, mBank, Pekao, PGE, PGNiG, PKN, PKO, Santader, Tauron, a LPP najwięcej, bo 10,4%. Z kolei telekomy traciły, przy czym Play aż 5,2%.

Głównym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie środowa decyzja FOMC o poziomie stóp procentowych w USA. Powszechnie oczekuje się, że amerykański bank centralny dołączy do światowego trendu i także złagodzi politykę monetarną poprzez cięcie głównej stopy o 0,25%. Mocniejszego ruchu raczej nie należy się spodziewać, szczególnie wobec wyniku sprzedaży detalicznej w USA, która w sierpniu wzrosła o 0,4% w porównaniu do lipca, potwierdzając odporność konsumpcji na gorsze osiągi przemysłu.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry