16-08-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 sierpnia 2016 r.

Podsumowanie


Ubiegły tydzień był wyjątkowy dla najważniejszych amerykańskich parkietów. W czwartek indeksy: NASDAQ, DJI i S&P500 ustanowiły swoje historyczne szczyty. Po raz ostatni podobna sytuacja miała miejsce 17 lat temu. Niemniej jednak, w skali całego tygodnia wszystkie niniejsze indeksy odnotowały kosmetyczne wzrosty. Sentyment rynkowy sprzyjał także europejskim rynkom giełdowym – niemiecki DAX wzrósł o 3,3%, brytyjski FTSE250 o 2,6%, a francuski CAC40 o 2%. Na uwagę zasługują przede wszystkim najnowsze dane makroekonomiczne ze strefy euro. Wzrost PKB w drugim kwartale 2016 roku wyniósł 1,6% rdr i był zgodny z oczekiwaniami rynku. Nieco niższy od prognoz okazał się odczyt dynamiki produkcji przemysłowej – 0,4% rdr względem 0,8%. W Stanach, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej wyniosło 2,3% rdr w lipcu wobec 3% w czerwcu i był to rozczarowujący odczyt Niski okazał się także odczyt inflacji PPI. Wynik na poziomie -0,2% rdr był zdecydowanie niższy od konsensusu rynkowego (0,3%). Warto także zwrócić uwagę na najnowsze dane z Chin. Dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej wyniosła kolejno 6% rdr oraz 10,2% rdr. Co więcej, w centrum uwagi inwestorów ponownie znalazła się ropa naftowa. Pomimo informacji o zwiększeniu liczby odwiertów w Stanach oraz o nadal rosnącym globalnym wydobyciu tegoż surowca, cena czarnego złota wzrosła o ponad 6% w skali tygodnia.

Drugi tydzień sierpnia przyniósł także wzrosty na warszawskim parkiecie – WIG20 wzrósł o 1,8%, mWIG40 o 3,9%, a sWIG80 o 1,1%. Inwestorzy poznali poziom inflacji CPI, która wyniosła -0,9% rdr w lipcu wobec -0,8% w czerwcu. Ponadto, GUS opublikował wstępny szacunek wzrostu PKB w drugim kwartale 2016 roku. Wynik na poziomie 3,1% rdr był niższy od prognoz. Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 3,3%. W centrum uwagi inwestorów znalazły się kolejne publikacje kwartalnych wyników spółek. Rozczarowujące okazały się wyniki Energi, która odnotowała stratę znacznie wyższą od prognoz. Ujemne wyniki finansowe odnotowały także inne spółki energetyczne: PGE oraz PGNiG. Tym niemniej, nie zawiódł Alior Bank, który w drugim kwartale 2016 roku wypracował zysk zgodny z konsensusem rynkowym.

Wydarzeniem obecnego tygodnia będzie publikacja protokołów z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. Ponadto, inwestorzy poznają dane ze Stanów: inflację CPI, dynamikę produkcji przemysłowej, indeks Conference Board oraz indeks Fed z Filadelfii. W strefie euro odbędą się odczyty indeksów ZEW oraz inflacji CPI. W Polsce, inwestorzy poznają tempo wzrostu przeciętnych wynagrodzeń, inflację PPI, dynamikę produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.


Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień był kolejnym, w którym indeks największych spółek został zdominowany przez kupujących. W efekcie indeks blue – chipów zakończył drugi tydzień sierpnia na poziomie 1857 pkt. Warto zauważyć, że WIG20 zdecydowanie przełamał linię długoterminowego trendu spadkowego. Niemniej jednak, mankamentem był niski wolumen obrotów, który mógł być efektem okresu wakacyjnego. Z drugiej strony, mała aktywność inwestorów może być potwierdzeniem, że rynek jest nadal słaby. Oscylator RSI dynamicznie wzrósł i niebawem może wskazać wykupienie rynku. Najbliższym oporem jest psychologiczna granica 1900 pkt.


Wykres 2.Uniwheels w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na miano spółki tygodnia zasłużył Uniwheels, którego walory w skali całego tygodnia podrożały o 17,9%. Obecny rok jest bardzo udany dla niniejszej spółki. Po znaczących wzrostach nastąpił okres konsolidacji. Jednak ten został zakończony w lipcu. Od tego czasu kurs dynamicznie porusza się w kierunku północnym. Oscylator RSI wskazał wykupienie rynku, toteż w najbliższym czasie nie można wykluczyć korekty. Wsparcie stanowi poziom 180 zł. Następnie zostanie prawdopodobnie zrealizowana trzecia fala wzrostowa.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry