16-03-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 marca 2015

Podsumowanie tygodnia


Po zdecydowanej dominacji byków w lutowym handlu na Wall Street, marzec charakteryzuje się zdecydowaną przewagą strony podażowej. Zeszłotygodniowe spadki S&P500 związane były przede wszystkim z czynnikiem, który mocno umacniał amerykańską walutę, czyli jastrzębimi oczekiwaniami wobec środowego komunikatu FOMC w sprawie stóp procentowych. Perspektywa usunięcia z komunikatu zwrotu o cierpliwości w podnoszeniu stóp oraz podwyżek już w czerwcu zwiększyła awersję do ryzyka i ucieczkę części inwestorów z rynku akcji. Indeksom nie pomogły także dużo słabsze od oczekiwań dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Odczyt wyniósł tylko -0,6% m/m w stosunku do prognozowanego 0,3% m/m. Giełda w Warszawie, podobnie do tureckiej i węgierskiej, wciąż kontynuuje niekorzystną tendencję w stosunku do rynków krajów rozwiniętych. Podczas gdy parkiety emerging markets w najlepszym wypadku znajdują się w trendach bocznych, tak DAX i CAC40 notują historyczne maksima.

Warszawski indeks blue chipów zanotował w minionym tygodniu spadek o 1,8%. Średniaki z mWIG40 zakończyły tydzień na poziomie sprzed 7 dni, a mniejsze spółki z symbolicznym spadkiem. Nowe szczyty obserwowaliśmy na niemieckim DAXie, który w ciągu tygodnia urósł o 3%. Tym samym byliśmy świadkami dziewiątego tygodnia na tym rynku rozgrywanego pod dyktando byków. Nieco gorzej spisywał się francuski CAC40 z 0,9% wzrostem, a identyczny skalą spadek zanotował znajdujący się pod presją sprzedających S&P500.

W obecnym tygodniu interesujący dla rynków będzie środowy komunikat FOMC w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy oczekuje jastrzębiego wydźwięku i usunięcia wzmianki o cierpliwości w podnoszeniu stóp, co wyraźnie widoczne jest po trwającej od 3. marca fali spadków na Wall Street. Poniedziałek przyniesie nam dane o produkcji przemysłowej z USA oraz szczegóły na temat krajowej inflacji. We wtorek zapoznamy się ze wskaźnikiem budowy nowych domów oraz roczną dynamiką przeciętnego wynagrodzenia brutto i zatrudnienia w Polsce. Środa upłynie pod znakiem wspomnianego komunikatu FOMC, a inwestorzy znad Wisły zapoznają się także z danymi o produkcji przemysłowej. We czwartek oczy inwestorów zwrócone będą na kurs franka i decyzję SNB w sprawie stopy procentowej. Oczekiwana, nie tylko przez zadłużonych we franku, jest kolejna z rzędu obniżka stóp, która mogłaby osłabić nieco szwajcarską walutę. Na zakończenie tygodnia zapoznamy się z szeregiem mniej istotnych danych z USA – wyprzedzającym indeksem Conference Board, saldem rachunku bieżącego i liczbą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA.

Analiza techniczna


Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Dominacja niedźwiedzi w minionym tygodniu wpisywała się w zarysowany we wcześniejszych dniach negatywny dla inwestorów scenariusz techniczny. Odwrót od okolic widocznej na wykresie linii trendu spadkowego kontynuowany był w obecnym tygodniu. Siła trendu spadkowego była znaczna, bowiem pewnie pokonane zostało wsparcie na 2350 punktów. Obecnie w grze jest walka o skuteczną obronę 2300 punktów, podobnie jak miało to miejsce w styczniu i sierpniu poprzedniego roku. Przełamanie tego poziomu zwiastowałoby walkę o utrzymanie pobliskiego wsparcia na 2280 pkt. Ruch na północ zwiastowałby kolejne mierzenie się z linią trendu spadkowego.


Wykres 2. Getin Holding w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W minionych dniach pozytywnie wyróżniły się notowania Getin Holdingu, który w przekroju tygodnia zyskał ponad 10%. Z technicznego punktu widzenia istotne było pokonanie oporu na 2,22. Tym samym otwarta została droga do poziomu 2,54, co przy obecnym poziomie 2,28 zwiastowałoby możliwość kolejnej 10-procentowej zwyżki. Ewentualna korekta sięgnęłaby okolic 2,13, lecz wymagałaby przebicia od góry niedawno pokonanego oporu.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry