16-02-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 lutego 2015

Podsumowanie tygodnia


Zmienność europejskich indeksów po trzech dniach marazmu została przywrócona we czwartek. W tym dniu dowiedzieliśmy się o braku porozumienia ministrów finansów państw Strefy Euro z Grecją oraz o pozytywnych wieściach ze szczytu w Mińsku. O ile rozstrzygnięcie sprawy Grecji przeniesione zostało na poniedziałek, tak wpływ porozumienia przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji na rynki widoczny był od razu. Na informację o zawieszeniu broni od 15 lutego i planach wycofywania ciężkiej artylerii z Ukrainy bardzo pozytywnie zareagował chociażby DAX. Niemiecki indeks tylko we czwartek zyskał 1,6%, pozostawiając w tyle WIG z 0,5% wzrostem. Tym samym Warszawa po raz kolejny wypadła słabo na tle rynków rozwiniętych. Końca wzrostów nie widać na Wall Street. Pomimo słabszych danych o sprzedaży detalicznej (-0,8% m/m przy prognozie -0,5% m/m) i rosnącej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, S&P500 osiągał w piątek nowe historyczne maksima.

Amerykański indeks zakończył tydzień z 2% wzrostem. Mimo wyraźnej reakcji na pozytywne sygnały z Ukrainy, nieco gorzej wypadły największe parkiety w Europie. Francuski CAC40 zyskał 1,5%, a DAX urósł o 1,1%. Za europejskimi odpowiednikami tradycyjnie już nie nadążały indeksy w Warszawie. Neutralnie tydzień zakończyły zarówno WIG20 i WIG30, ze zmianami odpowiednio o -0,3% i -0,4%. Znacznie lepiej wypadły mniejsze spółki z sWIG80 z 1,1% wzrostem. Z dużo gorszym wynikiem na poziomie -0,1% tydzień zakończyły średniaki z mWIG40.

W obecnym tygodniu będziemy świadkami kontynuacji rozmów dotyczących restrukturyzacji długu i reform w Grecji. Sukces zwiastowałby kolejną szansę dla zwyżek parkietów Strefy Euro, lecz realnie trudno go oczekiwać. Po braku poniedziałkowej aktywności za oceanem, szereg istotnych danych rozgrywany będzie w kolejnych dniach. Perspektywa kolejnych maksimów na S&P500 zależeć będzie m.in. od produkcji przemysłowej i pozwoleń na budowę domów ze stycznia. Szczególnie istotny będzie pierwsza z wymienionych, bowiem w poprzednim miesiącu była słabsza od oczekiwań. Kontynuacja zwyżek na Wall Street wymagałaby solidnego odczytu. Uwagę warto zwrócić także na wskaźnik wyprzedzający Conference Board. W poprzednich miesiącach przewyższał on oczekiwania analityków. Mniej obfity w dane będzie tydzień na rynkach krajowych. Inwestorzy patrzeć będą na miernik działalności gospodarczej przedsiębiorstw, będący kolejnym katalizatorem do wzrostów warszawskich indeksów. W poprzednim miesiącu wypadł on zdecydowanie powyżej oczekiwań. Produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym notuje wzrost aż o 8,4%.

Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Pomimo wielu pozytywnych informacji, indeks WIG20 ponownie pokazał swoją słabość w stosunku do europejskich odpowiedników. Podczas gdy parkiety rynków rozwiniętych notowały wyraźne wzrosty, warszawskie blue chipy nieskutecznie walczyły z barierą 2350 pkt. Zakończenie tygodnia tuż pod tym poziomem zwiastuje dalszą walkę o jego przebicie. Na północy widoczne są wyraźne cele w postaci oporu na 2375 pkt i linii krótkoterminowego trendu spadkowego w okolicach 2400 pkt. Biorąc pod uwagę niemoc polskich indeksów, realnym scenariuszem pozostaje jednak testowanie sierpniowych minimów na 2300 pkt.


Wykres 2. Bioton w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po ubiegłotygodniowych wzrostach intersująca sytuacja techniczna zarysowała się na Biotonie. Kluczowy dla notowań spółki był wtorek. Ponad 12% wzrost na dużym wolumenie spowodował przebicie z impetem listopadowego oporu na poziomie 4,55. Środowe odreagowanie nie było zbyt znaczące. Kontynuacja zwyżek trwała w dniach późniejszych, ocierając się nawet o 5,07. Ostatecznie spółka zamknęła tydzień na poziomie 4,95, czyli oporze z sierpnia 2014. Pokonanie tej bariery otworzyłoby drogę do 5,14. Wygrana niedźwiedzi zwiastowałaby powrót do okolic 4,55.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry