22-04-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 kwietnia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień nie zakończył się dobrze dla giełd, a głównym powodem takiego scenariusza był odczyt inflacji z USA, która w marcu sięgnęła poziomu 3,5% wobec oczekiwanego poziomu 3,4% r/r i wobec lutowego odczytu na poziomie 3,2%, natomiast inflacja bazowa ustabilizowała się na poziomie 3,8% r/r wobec oczekiwanego spadku do 3,7%. Po raz kolejny więc mamy zaskoczenie inflacją wyższą niż spodziewana, a do tego trajektoria jej powolnego wzrostu jest już wyraźna i ciężko będzie teraz przekonać decydentów, że można obniżać w USA stopy i sprowadzić inflację do celu. Oczywiście, nie będą oni ich podwyższać, ale dane te stanowią spory argument za utwierdzeniem członków FOMC, że z obniżkami stóp nie ma się co spieszyć. Rynek oczekuje teraz, że w tym roku będą tylko 2 obniżki stóp, z których pierwsza nastąpi dopiero we wrześniu. Wpłynęło to negatywnie na obraz handlu. Do tego jeszcze w końcówce tygodnia nastąpił wzrost ryzyka geopolitycznego w związku z potencjalnym atakiem Iranu na Izrael. To zmaterializowało się w weekend, ale atak został odparty. Rynek czeka, czy to koniec konfliktu czy dopiero początek jego eskalacji.

Tydzień indeks S&P500 zakończył spadkiem o 1,1%. W Europie Zachodniej także dominowały spadki – CAC40 stracił 0,8%, a DAX poszedł w dół o 1,7%. Warszawska giełda wpisała się w ten obraz. WIG zniżkował o 0,9%, najbardziej ciągnięty w dół przez średnie spółki, których indeks spadł o 2%. Najmocniej przyczyniły się do tego banki, energetyka oraz dystrybutorzy części samochodowych. WIG20 spadł o 1%. Najbardziej ciążyły tu również banki. Energetyka dużo nie waży, ale jednak spadek o 10% PGE też zrobił swoje. Natomiast wysokie ceny miedzi dalej windują wycenę KGHM, która urosła o 12,7%. Odżył też konsument, a mocny rozwój marki Sinsay i ambitne plany LPP (+6,4%) zostają dostrzeżone przez rynek. Spółka jest w trakcie pokrywania luki spadkowej wywołanej przez raport Hindenburga. Bardzo dobrze natomiast zachowywały się małe spółki, których indeks sWIG80 ze wzrostem o 0,5% był najmocniejszym komponentem.

Bieżący tydzień rozpoczyna się od mocnego uderzenia makro, bo już w poniedziałek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej z USA za marzec, wspierane jeszcze indeksami NY Empire State oraz rynku nieruchomości NAHB. We wtorek w nocy ukaże się zestaw danych z Chin – sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz dynamika PKB za I kw. Z Niemiec istotny może być indeks Instytutu ZEW. Najważniejsze znów jednak powinny być dane z USA – przede wszystkim dynamika produkcji przemysłowej, a poza tym liczba wydanych pozwoleń na budowy domów i rozpoczęte budowy. W środę z danych makro istotna będzie tylko finalna inflacja konsumencka za marzec ze strefy euro. W czwartek warto zwrócić uwagę na indeks Fed z Filadelfii i indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board, ale najważniejsze mogą być i tak wypowiedzi bankierów centralnych z Fed, których kilka jest zaplanowanych właśnie na czwartek.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry