15-04-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 kwietnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Główne światowe giełdy w ubiegłym tygodniu wstrzymały wzrosty. Główny amerykański indeks S&P500 co prawda zyskał kolejne 0,5%, przy niskich obrotach, i zakończył tydzień powyżej imponującego poziomu 2900 punktów, ale podobne wypłaszczenie wykresu w ostatnich miesiącach zwiastowało korektę. Indeksy europejskie także nie notowały większych zmian – niemiecki DAX stracił 0,1%, zaś francuski CAC40 zyskał 0,5%. Indeks rynków biedniejszych – MSCI Emerging Markets, także minimalnie zyskał 0,4%.

Faktem jest, że w kalendarzu inwestora brakowało istotniejszych wydarzeń. Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych ani nie zapowiedział nowych działań, ale w komentarzu prezes Mario Draghi zastrzegł, że EBC jest gotowy do użycia wszystkich dostępnych instrumentów w razie pogorszenia tempa wzrostu gospodarczego, co zostało raczej pozytywnie przyjęte przez rynki. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii został przesunięty na październik, i prawdopodobnie nie jest to ostatnie odsunięcie tego gorącego ziemniaka.

Informacja o amerykańskiej inflacji za marzec w wysokości 1,9% wobec oczekiwanych 1,8% także nie poruszyła inwestorów. Nie jest na tyle wysoka, żeby skłonić Fed do szybkiego powrotu do podwyższania stóp procentowych. Analitycy zaczynają skupiać się na wynikach spółek amerykańskich na 1 kwartał, które będą publikowane w najbliższych dniach. Oczekiwania nie są wysokie, ze względu na wygaszenie jednorazowego efektu w postaci ulg podatkowych, przy ciągłym wzroście wynagrodzeń pracowników, które rodzi coraz większą presję na marże firm. Rozmowy handlowe chińsko-amerykańskie zbliżają się do końca, po raz kolejny.

Polska giełda wpisała się w ogólnoświatowe trendy. WIG w ciągu tygodnia wzrósł o 0,4%, z głównych podindeksów spadł tylko mWIG40, o 0,6%. Mocno tracili producenci energii, z czego najbardziej Tauron – aż 6,3%, po publikacji bardzo słabych wyników finansowych 4 kwartału. Najmocniej wzrósł CCC, o 3,7%, na fali lepszych wyników sprzedażowych w pierwszych miesiącach 2019 r.

Test wycen giełdowych w stosunku do stanu gospodarki nadejdzie w czwartek, kiedy to poznamy wstępne wartości indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec i Francji za kwiecień. Szczególnie ważna jest kondycja niemieckiego przemysłu po fatalnym marcowym odczycie PMI. Poza tym poznamy ważne dane za marzec: we wtorek opublikowana zostanie dynamika amerykańskiej produkcji przemysłowej, a w czwartek sprzedaży detalicznej, natomiast w środę analogiczne dane wzbogacone o dynamikę PKB za I kw. opublikują Chiny.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry