15-06-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 czerwca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Wraz z osłabieniem nastrojów inwestorów, spowodowanym obawami przed drugą falą globalnej pandemii oraz wątpliwościami dotyczącymi szybkiego ożywienia gospodarczego, posiadacze amerykańskich akcji zanotowali najgorszy tygodniowy spadek wartości portfeli od marca (S&P 500 -4,78%, DOW -5,55%). Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych ani zasad programu skupu aktywów. Zaprezentowała natomiast pogląd jakoby, stopy procentowe miały pozostać bliskie zera do 2022 r., co wsparła ostrożnymi prognozami gospodarczymi. Taki ton Fedu w połączeniu z wiadomościami o przyspieszeniu dynamiki nowych infekcji i hospitalizacji w niektórych stanach USA wywołał realizacje zysków. Kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji będą słowa prezesa FED, Jarome Powela, który przemawiać będzie przed amerykańskim Kongresem we wtorek i środę.

Akcje w Europie, po czterech tygodniach zysków, w obawie przed ponownym rozprzestrzenianiem się infekcji koronawirusem i opóźnionym ożywieniem gospodarczym, podążały za swoimi amerykańskimi odpowiednikami. Ogólnoeuropejski Indeks STOXX Europe 50 zakończył tydzień 6,81% niżej. Wśród rynków europejskich niemiecki Xetra DAX spadł o 6,99%, francuski CAC 40 spadł o 6,90%, a włoski indeks FTSE MIB spadł o 6,44%.

Nowy tydzień nie przynosi poprawy sentymentu dla posiadaczy akcji. Przed godziną 17:00 indeksy spadają zarówno w USA jak i Europie. Z Chin napływają niepokojące wiadomości o zamknięciu największego targowiska owocowo-warzywnego w Pekinie z uwagi na odkrycie nowych ognisk koronawirusa. Niepokojące jest to, że nowe zakażenia miały zostać spowodowane wirusem nowego typu. Oczekujemy kontynuacji zmienności w miarę utrzymywania się niepewności. Ożywienie gospodarcze w dłuższej perspektywie zaczyna jednak nabierać kształtu.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.Przewiń do góry