14-09-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 września 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Główne indeksy amerykańskie zanotowały drugi tydzień spadków z rzędu (S&P 500 -2,51%; Dow -1,66%). Spółki technologiczne doświadczyły największego spadku od marca bieżącego roku (NASDAQ -4,06%). Bez żadnego katalizatora NASDAQ znalazł się około 10% poniżej rekordowego poziomu osiągniętego zaledwie sześć dni temu. Akcje spółek energetycznych również obniżyły swoją wycenę, ponieważ ceny ropy spadły poniżej 40 USD za baryłkę po raz pierwszy od lipca, częściowo z powodu obniżenia cen przez Arabię Saudyjską dla niektórych klientów. Do negatywnego nastroju na amerykańskich rynkach akcji przyczyniły się obawy o poziomy wycen na giełdzie, sceptycyzm, co do kompromisu w sprawie pakietu stymulacyjnego dotyczącego koronawirusa przed wyborami oraz oznaki spowolnienia na rynku pracy. Pomimo, że długookresowe ożywienie jest w toku, akcje prawdopodobnie wejdą w bardziej niestabilny okres niż ten, który miał miejsce w miesiącach letnich. Dalsza droga może okazać się bardziej wyboista, a tempo ożywienia wolniejsze, w wyniku czego akcje mogą zacząć konsolidować się przy obecnych poziomach.

Sytuacja w Europie wyglądała natomiast diametralnie inaczej. Akcje w Europie wzrosły w związku z trwającym ożywieniem gospodarczym, otrząsając się z rozczarowania, że Europejski Bank Centralny (EBC) nie ogłosił dodatkowych bodźców stymulujących gospodarkę. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 1,67% wyżej. Niemiecki DAX wzrósł o 2,80%, francuski CAC40 o 1,39%, a włoski FTSE MIB o 2,21%. Brytyjski indeks FTSE 100 zyskał 4,02%, na co wpłynęła słabość funta brytyjskiego. Akcje w Wielkiej Brytanii zwykle zyskują, gdy funt spada, ponieważ wiele spółek w indeksie to koncerny międzynarodowe, które generują znaczące przychody za granicą.

W Warszawie główne indeksy zanotowały wzrosty, jednak nie były one tak okazałe jak na największych europejskich parkietach. WIG wzrósł o 0,43%, WIG20 o 0,84%, mWIG40 zanotował spadek o 0,36%. sWIG80 spadł najmocniej, bo aż o 1,16%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazała się JSW. Kurs akcji wzrósł o 42,90% pokłosiem decyzji KE o pozostawieniu węgla koksowego jako surowca strategicznego EU. Z grona spółek średnich pozytywnie wyróżniły się w zeszłym tygodniu akcje Mabionu (+24,66%). Na drugim biegunie mocna przecena dotknęła akcjonariuszy Biomedu Lublin (-24,43%) oraz Mercatora (-14,47%).


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry