13-01-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 stycznia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień na giełdach to przede wszystkim zadowolenie z deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na zabójstwo generała Sulejmaniego Iran ostrzelał amerykańskie bazy w Iraku, jednak na tyle niegroźnie, że obyło się bez ofiar. Znajdujący się w kryzysie gospodarczym i niepokojony przez protesty uliczne Iran nie udźwignąłby wojny z USA, więc we własnym interesie musi powstrzymywać chęć ostrzejszego odwetu. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w ciągu tygodnia o 0,9%, niemiecki DAX o 2,0%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 0,9%.

Publikacje danych ekonomicznych miały mieszany wydźwięk. Koniunktura w sektorze usług po obu stronach Atlantyku poprawia się bardziej od oczekiwań, ale zamówienia w przemyśle wciąż pogarszają się. Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się nieco gorszy od prognoz, gdyż w grudniu przybyło 145 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, a spodziewano się 164 tys. Płace wzrosły symbolicznie o 0,1%, choć oczekiwano 0,3%. Mimo wszystko biorąc pod uwagę, że jest to już 11 rok koniunktury gospodarczej, a stopa bezrobocia wynosi rekordowo niskie 3,5%, są to rewelacyjne wyniki. Promyk słońca pojawił się też w strefie euro ze względu na kolejny miesiąc wzrostu inflacji do poziomu 1,3%.

W polsce inflacja także zaskoczyła. Wynik 3,4% jest najwyższy od 2012 roku. Mimo to stanowisko Rady Polityki Pieniężnej praktycznie nie zmieniło się. Bieżące wahania poziomu cen wynikają z czynników zewnętrznych, bank centralny nie boi się wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Taka stabilna polityka pieniężna, choć przy rekordowych ujemnych realnych stopach procentowych, odpowiada rynkowi akcji. WIG w tydzień wzrósł tylko o 0,2% ze względu na spadek WIG20 o 0,3%. mWIG40 zyskał 1,5%, zaś sWIG80 1,4%. Duże spółki pociągnęła w dół CCC, która podała wstępne, słabe wyniki za 4 kwartał 2019 r., po raz kolejny ostatnio nie dochowując obietnic poprawy w biznesie. Kurs w tydzień stracił 14,9%, po raz pierwszy od 2013 r. cena akcji zeszła poniżej 100 zł. Najmocniej rósł z kolei kurs Dino, o 6,1%, jako spółki najbardziej z WIG20 korzystającej z wyższej inflacji. Z mWIG40 dwucyfrowa zmiana kursu dotyczyła tylko akcji Ten Square Games, które zyskały 13,5%. Ten wyjątkowo zyskowny producent gier mobilnych jest od kilku miesięcy stopniowo doważany i przeważany w portfelach i nie przeszkodziła temu decyzja NN OFE o sprzedaży części pakietu.

W bieżącym tygodniu warto patrzeć na inaugurację wyników kwartalnych w USA, w tym kilku dużych banków. Ważniejsze publikacje amerykańskich danych ekonomicznych dotyczą wtorkowej inflacji, czwartkowej sprzedaży detalicznej i piątkowej produkcji przemysłowej. Na ten tydzień także zostało zapowiedziane podpisanie fazy pierwszej porozumienia handlowego z Chinami.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry