13-05-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 maja 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami bardzo słaby tydzień na globalnych rynkach akcji. Spore spadki obserwowano za naszą zachodnią granicą (DAX -2,84%, CAC -3,99% Euro Stoxx 50 -4,04%). Podobne zniżki obserwowano również na giełdach w Stanach Zjednoczonych (S&P 500 -2,18%, Nasdaq -3,03%, Dow Industrial -2,12%). Polski rynek zachował się gorzej zarówno do indeksów w USA jak i w Europie Zachodniej (WIG 20 -4,74%, WIG -5,48%, mWIG40 -3,11%, sWIG80 -2,04%).

Początek poprzedniego tygodnia rozpoczął się nieciekawie dla inwestorów. Fatalna poniedziałkowa sesja w Azji jak i w Europie była pokłosiem tweeta Donalda Trumpa o niezadowalających efektach negocjacji umowy handlowej. Prezydent zagroził podniesieniem stawki celnej z 10% na 25% na towary eksportowe przez Chiny opiewające na wartość 200 mld USD. Pojawiły się plotki o odwołaniu wizyty chińskiej delegacji w Waszyngtonie. Wtorek wyglądał wcale nie lepiej. Krótko po otwarciu sesji giełdowych w Europie część inwestorów liczyła na odbicie notowań po słabym poniedziałku, te jednak nie nastapiło. W Europie wyprzedaż była kontynuowana po tym jak KE obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Eurolandu. Słabo wyglądały również notowania w Warszawie gdzie najgorzej wyglądały spółki sektora energii (PGE, Tauron), a także JSW. Amerykanie dołączyli do spadków, głównie dzięki obniżce rekomendacji dla Boeinga, a także podgrzewanych obawach o finał negocjacji handlowych. Środa okazała się dniem odbicia na rynkach. Pekin potwierdził planowane przybycie delegacji do Waszyngtonu, co uspokoiło inwestorów. Giełdy zachodnie, uspokojone chińskimi zapewnieniami, rosły również po ogłoszeniu dobrych danych o produkcji przemysłowej z Niemiec. W Polsce kolejna sesja na minusach. Słabo zachowywały się ponownie akcje JSW oraz PGE. W czwartek po raz kolejny oglądaliśmy akcje w odwrocie. Prezydent Trump poprzedniego dnia postanowił nałożyć sankcje na irańska stal, a w ciągu dnia tweetował o niepowodzeniu negocjacji z Chinami. Rynki coraz bardziej zaczęły obawiać się kolejnego fiaska w negocjacjach. W późnych godzinach wieczornych okazało się jednak, że porozumienie jest wciąż możliwe co sprawiło, że na rynkach w USA pojawiło się odbicie. To dobicie niestety nie było kontynuowane w piątek. Kiedy Trump zaczął tweetować o tym, że delegacja amerykańska nie musi się śpieszyć z finalizacją rozmów, inwestorzy zaczęli przekonywać się, że porozumienie nie zostanie podpisane. Warto odnotować wyczekiwany choć mało udany debiut firmy UBER. Akcje wartego prawie 70 mld giganta spadły na debiucie o 7,78%. W Warszawie warto odnotować mocną postawę Dino (dobre wyniki) oraz przecenionej ostatnio JSW .

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry