14-07-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 lipca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Główne indeksy w USA zakończyły zeszły tydzień mieszanie, przy czym generalnie duże spółki zanotowały lepsze stopy zwrotów niż spółki o małej kapitalizacji. Indeks spółek technologicznych, Nasdaq (+4,01%), wypadł najlepiej i osiągnął nowy rekord, w dużej mierze dzięki wzrostom akcji spółek takich jak: Amazon, Apple, Facebook i Netflix, które notują lepsze wyniki z uwagi na pandemię. Dwie ostatnie spółki miały również wpływ na dobre wyniki sektora usług komunikacyjnych, który stanowił jeden z lepszych komponentów indeksu S&P 500 (+1,76%). Warto nadmienić o słabym performance spółek energetycznych, które traciły w ślad za cenami ropy naftowej, które spadły poniżej 40 USD za baryłkę. Indeks ISM sektora usług (57,1 vs 45,4 w miesiącu maju), będący miarą warunków biznesowych, odnotował największy miesięczny wzrost i wrócił do ekspansji (odczyt powyżej 50 pkt). Jednak wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków COVID-19 i kilkoma stanami spowalniającymi lub wycofującymi się z ponownego otwarcia gospodarki, ożywienie prawdopodobnie zacznie tracić na sile. Niepewność, co do rozwoju pandemii koronawirusa i polityczny wynik wyborów w USA prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach, z drugiej strony niskie stopy procentowe oraz bodźce monetarne i fiskalne powinny pomóc w utrzymaniu ożywienia gospodarczego jeszcze w tym i 2021 roku.

W Warszawie natomiast w ostatnim tygodniu notowaliśmy niewielkie zmiany głównych indeksów. WIG spadł o 0,2%, WIG20 o 0,1%, a mWIG40 o 0,4%. Najlepiej zachowywał się, nie pierwszy raz, indeks najmniejszych spółek, sWIG80 (+1,38%). Najkorzystniej w ostatnim tygodniu z wymienionego indeksu zaprezentowały się CI Games (+21,74%, dobra sprzedaż gry Sniper Ghost Warrior Contracts), oraz Forte (+23,81). Po drugiej stronie znalazł się tym razem Mabion (-34,76%), po kolejnym opóźnieniu rejestracji cząsteczki MabionCD20. W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje KGHM (+8,21%), które w poniedziałek powiększyły wzrosty o 6,28%.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry