17-12-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 grudnia 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień był pozytywny dla większości giełd. Podstawowym powodem były kolejne informacje o wariancie omikron koronawirusa, który prawdopodobnie nie jest bardziej zjadliwy od poprzednich. Dla rynków oznacza to mniejsze ryzyko kolejnych lockdownów paraliżujących gospodarki. Główny amerykański indeks S&P500 po dwóch tygodniach spadków zyskał aż 3,8% i znów wzrósł powyżej poprzednich szczytów. NASDAQ także osiągnął pozytywny wynik w wysokości 3,6%. Także europejskie parkiety zyskiwały: DAX 3,0%, CAC40 3,3%, zaś WIG 0,9%. Polska giełda zachowała się znacząco gorzej: WIG20 wzrósł tylko o 1,6%, a mniejsze spółki raczej traciły: mWIG40 -0,8% oraz sWIG80 -0,2%. WIG skończył tydzień zyskiem +0,9%.

Globalnym nastrojom pomaga także sytuacja makroekonomiczna. Widmo światowej inflacji coraz mniej straszy. Z jednej strony rynki już większość negatywnego wpływu podwyższonego poziomu cen zaakceptowały. Z drugiej strony kolejne odczyty CPI przestają przebijać prognozy analityków, a spadające ostatnio ceny ropy pomagają zmniejszyć presję na ceny.

Wśród największych polskich spółek dominowały spadki. Traciły przede wszystkim banki, wobec słabnących nadziei na szybkie podwyżki stóp procentowych przez RPP. Także energetyka cierpiała z powodu kolejnych problemów na drodze do wydzielenia aktywów węglowych. Największym przegranym był Mercator, którego kurs spadł o kolejne 12,6% po wcześniejszym omikronowym rajdzie. Tydzień na plusie zakończyło jedynie 7 spółek. Cały indeks WIG20 pociągnęła za sobą LPP, której kurs wzrósł aż o 32,7% po publikacji bardzo dobrych wyników kwartalnych.

Ten tydzień minie przede wszystkim pod znakiem posiedzeń głównych światowych banków centralnych. W środę amerykański Fed zdecyduje prawdopodobnie o dalszym skróceniu okresu nabywania aktywów na rynku, tak żeby wcześniej być gotowym na ewentualne podwyżki stóp procentowych. Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego raczej nie przyniesie decyzji o zaostrzeniu polityki monetarnej, gdyż w strefie euro inflacja jest niższa, a bezrobocie wyższe niż w USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry